Telefon: 0224 220 84 24

 

Dilek Hanif, “2013 Bahar Dalı Koleksiyonu”nda Osmanlı ve Selçuklu desenlerini modern çizgilerle ve doğal boya kumaşlarla birleştiriyor
Dilek Hanif’in her zaman rafine ve elegan tarzıyla dikkat çeken koleksiyonu, Armaggan’ın özgün, geleneksel baskı tekniği uygulaması, el işçiliğiyle dokunan, organik boya ve baskılarla çeşitlendirilmiş özel kumaşlarıyla göz kamaştırıyor. İlk kez bu tür bir işbirliğiyle hazırlanan couture koleksiyonundaki parçalar, 16. Yüzyıl Osmanlı sanatının en değerli örneklerinden kabul edilen ve üretimi dünyada yalnızca Armaggan tarafından yapılabilen ‘Kemha’ kumaşının ihtişamıyla da zenginleşiyor.
Koleksiyonda modernizm ile etnik detayları birleştirerek elegan bir tarz oluşturan Hanif, Osmanlı’nın romantik bahar deseninden hareketle bedenden eteklere doğru inen el işlemelerini, Selçuklu’nun art-deco tarzıyla harmanlayarak asırlık bir şıklık sunuyor.
İpek – şifon ve ipek – organzenin yanı sıra, Armaggan atölyelerinde 100 yıllık dokuma tezgahlarında tamamen insan gücüyle el dokuması olarak dokunan Armaggan’ın çok özel Kemha kumaşlarıyla oluşturulan parçalar, geçmişin mirasını koleksiyona taşıyor. Türk el dokuma sanatının eseri olan, modernize edilmiş tezgahlarda ham ipek, altın ya da gümüş karışımı ipliklerle elde dokunan bu özel kumaş, günde sadece 15 cm üretilebilirliği ile de farklılığına dikkat çekiyor.
Derin yırtmaç ve transparanların ön plana çıktığı parçalar, drapelerle hareketlendirilerek feminen bir şıklığı gözler önüne seriyor. Tek taraflı drape toplamalar, sırt dekolteleri, Osmanlı’dan modernize edilerek çalışılan şalvar pantolonlar pelerinlerle zenginleştiriliyor. Ağırlıklı olarak açık ve yarı saydam renklerin hakim olduğu koleksiyonda, pudra, somon, karamel tonları, fildişi, kum renkleri ve ten renginin yanı sıra amber gold, bal rengi de koleksiyonu renkleriyle özel kılan diğer unsurlar arasında yer alıyor.
1
Tekstil Dershanesi Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.