Telefon: 0224 220 84 24

 

Tekstil mühendisliği

 

Tekstil mühendisliğiMühendislik Fakültesine bağlı bir yükseköğretim bölümüdür. Tekstil mühendisliği bölümleri 4 yıllık lisans programlarına bağlı olarak özel sektöre yönelik Tekstil mühendisiyetiştirmektedir. tekstil hammaddelerini değişik tekniklerle işleme ve bu alanda yeni teknikler geliştirme konusunda eğitim ve araştırma yapan mühendislik dalıdır. Tekstil mühendisleri geneldedokuma ve konfeksiyon fabrikalarında, fiziksel kontrol labaratuvarlarında, yapay lif üreten fabrikalarda, boyarmadde ve tekstil yardımcı maddesi üreten fabrikalarda çalışırlar.

Tekstil mühendisleri; doğal, suni ve sentetik liflerin tanımlanması ve ayırt edilmesi, tekstil ürünlerinden beklenen konfor ve performans özelliklerine uygun hammaddelerin seçilmesi, malzeme makine etkileşimini dikkate alarak uygun çalışma şartlarının belirlenmesi ve kontrol edilmesi, üretim verimliliği ve ürün kalitesini etkileyen koşulların yönetilmesi ve problemlerin çözülmesi, proses ve teknoloji tasarımı ya da iyileştirme,güvenlik ve sağlık,enerji tasarrufu,atık ve kirlilik kontrolü, bilimsel ve mühendislik temelli metotların, lif, iplik, kumaş, hazır giyim, teknik ve fonksiyonel tekstil ürünlerinin çok yönlü, tasarımı, üretimi ve kontrolüne uygulanması günlük giysiden ileri teknoloji ürünlere, geniş bir yelpazede yer alan tekstil ürünlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi, yeni ürün ve proseslerin mühendislik tasarımı alanlarında çalışır.

Tekstil mühendisliğinde lifler ve iplikler yapı malzemesi olarak kullanılır.

Konu başlıkları

·                                 1 Tekstillerin kullanım ve uygulama alanları

·                                 2 Kariyer olanakları

·                                 3 İstihdam

·                                 4 Gereken nitelikler

·                                 5 Eğitim

·                                 6 Tekstil Meslek Liselerinden sınavsız geçiş yapılan 2 yıllık Tekstil bölümleri

 

Tekstillerin kullanım ve uygulama alanları 

Konveksiyonel tekstiller Teknik tekstiller Filtrasyon tekstilleri Jeo-tekstiller Akıllı tekstiller İç ve dış giysiler

Dokuma ve örgü iplikleri olarak sınıflandırılabilir.

Tekstiller, giysi, ev tekstilleri,döşemelik kumaşlar gibi günlük yaşantımızda vazgeçilmez bir parçası olmalarının dışında,iletişim uyduları ve bilgi işlem sistemlerine yönelik elektronik devre tasarımında yer alacak kadar yüksek teknoloji ürünleri de olabilir. Örneğin uçak kanatlarında kullanılan çok hafif ve dayanıklı lifler, astronotlar tarafından ısı kalkanı olarak kullanılan giysi ve sistemler, suni organlar, damarlar, kaslar, binalarda kullanılan jeo-tekstiller, yüksek teknoloji tekstil ürünleri arasındadır.

Kariyer olanakları 

Turkiye'de tekstil ve hazir giyim ihracati, toplam ihracat payi icerisinde birinci siradadir (Temmuz 2012 itibariyla son 12 aylik ihracat diliminde, tekstil + hali + hazir giyim toplam ~ %20, ikinci sirada ise otomotiv sanayi %15). Dolayisiyla ulkemizde yuksek katma degerle ve guclu temeliyle bu sektorde tekstil muhendislerine her zaman ihtiyac olacaktir. Tekstil Muhendisleri de gerek fabrikalarda gerekse ticari hizmet veren kurumlarda planlamadan uretime, satis pazarlama, arastirma gelistirme'den satinalmaya kadar her birimde calisabilir ve en yuksek makama gelebilir ve kendi islerini de kurabilirler.

İstihdam 

Tekstil ve hazirgiyim sanayisi ulkemizde onemini korumakta ve her gecen gun artmaktadir. Bu nedenle kendini iyi yetistirmis, iyi bir univeristeden mezun, yabanci dil bilen ve temel muhendislik bilgileri guclu bir Tekstil Muhendisi her zaman iyi sartlarda ve kolayca is bulacaktir.

Gereken nitelikler 

Tekstil mühendisliği alanında çalışmak isteyenlerin matematik ve fen derslerinde başarılı olmaları, kimya ve ekonomi konularına ilgili olmaları gerekir. Ayrıca gelişmeye ve sürekli öğrenmeye açık bir zihin yapısı gereklidir

Eğitim

Bölümün temel eğitim süresi 4 yıldır.

Eğitim süresince matematik, fizik, kimya gibi temel fen dersleri; statik, malzeme, mukavemet, dinamik, elektrik makineleri, akışkanlar mekaniği, termodinamik, ısı iletimi, otomatik kontrol gibi mühendislik dersleri yanında dokumacılık esasları, tekstil kimyası, kalite kontrol, dokuma hazırlık, pamuk iplikçiliği, yün iplikçiliği desencilik gibi meslek dersleri okutulmaktadır. Öğrenciler dersleri kuramsal ve uygulamalı olarak izlemekte, yaz aylarında staj yapmaktadırlar.

Tekstil Meslek Liselerinden sınavsız geçiş yapılan 2 yıllık Tekstil bölümleri 

*-Deri konfeksiyon

*-Deri-hazır giyim

*-Düz örgü (triko)

*-Erkek terziliği

*-Ev ve giyim aksesuarları

* -Giyim

*-Giyim teknolojisi

*-Giyim üretim teknolojisi

*-Giyim ve ev eksesuarları

*-Hazır giyim

*-Kadın terziliği

*-Kesim (tekstil konfeksiyon)

*-Konfeksiyon

* -Moda (giysi) tasarım

*-Moda resmi

*-Moda tasarım

*-Örme hazır giyim

* -Tekstil konfeksiyon

*-Terzilik

* -Triko desen

*-Triko konfeksiyon

*-Trikotaj

* -Yuvarlak örgü (penye)

*-Boya apre

* -Boya-baskı-desen

* -Dokuma

*-Düz örgü (triko)

* -Iplik / Iplikçilik

* -Kalite kontrol (tekstil)

*-Örgü teknolojisi

*-Örme / Örme teknolojisi

* -Tekstil

* -Tekstil boya-apre

*-Tekstil boya-baskı-desen

*-Tekstil dokuma

* -Tekstil Iplik

*-Tekstil Iplikçilik

* -Tekstil kalite kontrol

*-Tekstil örme

*-Tekstil tasarımı

* -Tekstil teknolojisi

*-Tekstil (örme teknolojisi)

* -Triko desen

*-Yuvarlak örgü (penye)

 

wikipedia.org

1
Tekstil Dershanesi Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.