Telefon: 0224 220 84 24

Renklendirme İşlemi

 Emdirme-roliğe sararak soğuk bekletme metodudur.(Emdirme, tekstil mamulünün bir tekne içindeki flotte içerisinden kısa sürede(t<30’’) kısa flotte oranında geçirilmesidir.) İşletmede emdirme teknesi,sıkma merdanesi,roliğe sarma donanımından oluşan ‘Küsters’ marka pad-batch boya makinesi bulunmaktadır.


Doka sarılmış halde gelen ham kumaşın kenar-orta-kenar’ına birer damla Unıversal Indıcator damlatılır. PH, 4-8 arası olmalıdır.pH skalasına bakılarak pH’ına karar verilir.(4-pembe, 6-sarı,7-yeşil, 10-mor,... gibi)
Pad-Batch’te flotte hazırlanırken kimyasal maddeler ve boyarmaddeler ayrı tanklardan verilir. Kimyasal madde/Lif oranı ¼’ tür.

      Flotte hazırlandıktan sonra tekneye gönderilir. Boya yapılırken teknede sabit 20lt flotte olmalıdır.Kumaş flotteyi emdikçe pompa devreye girer ve flotte takviyesi yapar.Islatıcı, boyarmaddeler ve üre soğuk su ile bir kazanda karıştırılarak flotteye eklenir.Soda, olması gereken kimyasal madde miktarını tamamlayacak şekilde soğuk su ile karıştırılarak flotte teknesine pompalanır.Flotteyi emen kumaş sıkma silindirine gelir. Sıkma basınçları silindirin sol-orta-sağ kenarlarında farklıdır.
tekstilsayfasi.blogspot.com
1
Tekstil Dershanesi Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.