Telefon: 0224 220 84 24
Moda tarihine damgasını vuran ilham kaynaklarıTrendlerin doğurduğu sonuçlardan biri ve en önemlisi hiç şüphesiz alışveriş çılgınlığı... Peki bizi her sezon vitrin camlarına yapıştıran, gardırobumuzu değiştirmemize neden olan şeyleri hiç düşündünüz mü? İşte moda tarihine damgasını vuran ilham kaynakları
 
Moda hızla değişirken her sezon trendlerin göz boyayan ancak eğlenceli ve kışkırtıcı taraflarına esir oluyoruz. Neredeyse tüm dünyayı aynı anda etkisi altına alan trendlerin ilham kaynaklarını deşifre ediyoruz...
Bazı ünlü isimler sadece yaptıkları işlerle değil, moda dünyasına getirdikleri yeniliklerle de önder oldular. Üstelik tarzlarından asla ödün vermediler. Ve haklı olarak moda tarihine geçtiler. 
 
Alexa Chung ‘Peter Pan yaka'
Peter Pan yani bebe yaka, stil ikonu Alexa Chung sayesinde popüler oldu. Hanım hanımcık kıyafetlerin simgesi olan bebe yaka, Chung'ın en çok tercih ettiği detaylar arasında. Onun sayesinde biz de bu yakayı sevdik!
 
Olivia Palermo ‘balerin ayakkabı'
Model ve oyuncu Olivia Palermo hem rahat hem de şık tarzıyla son zamanların bir numaralı stil ikonu. Abartıdan uzak, zarif ve zevkli bir stile sahip Olivia Palermo kendi tarzını "eklektik ve bol aksesuvarlı" olarak tanımlıyor. Palermo'nun stilini en iyi özetleyen 3 şey ise, aksesuvar, babet ve elbise. Bu parçalar onun anahtar notaları ve özellikle balerin ayakkabıları yani babetleri şıklığını tamamlayan parça. 
 
Sarah Jessica Parker ‘stiletto'
"Manolo Blahnik stilettolar"ı denince aklımıza Sex and The City'de sokakları aşındıran Carrie Bradshaw karakteri geliyor. Sarah Jessica Parker'la popüler olan stiletto'lar, fetiş objelerinin başında geliyor. Günlük hayatında da stiletto'lardan vazgeçmeyen Sarah Jessica Parker, bizi de cesaretlendirdi sayesinde marketebile stiletto'yla gider olduk.
 
Kate Moss ‘skinny jean'
Modanın en etkili isimlerinden Kate Moss'un gardırobunun vazgeçilmez parçası jean. Jean'i Kate Moss'suz, Kate Moss'u da jean'siz düşünemiyoruz. İster şık isterse spor Kate Moss jean'i en çok tercih eden isim olarak moda tarihine geçiyor ve önderliği üstleniyor.
 
Mary Kate-Ashley Olsen ‘yuvarlak gözlükler'
Meşhur ikizlerin takıntılı olduğu aksesuvarların başında hiç süphesiz yuvarlak güneş gözlükleri geliyor. Birkaç sezondur popüler olan yuvarlak güneş gözlüklerinin trend öncülerinden olan Mary Kate-Ashley Olsen, The Row markalarıyla da parlamaya devam ediyor. 
 
Audrey Hepburn ‘kısa paça pantolon'
Küçük siyah elbisesi, kolyesi ve kedi gözlüklerinin yanı sıra Hepburn'ün kısa paça pantolonları moda dünyasına damgasını vurmuştur. Stil ikonu Audrey Hepburn kısa paça pantolonuyla trend öncüsü olmakla kalmayıp kadın giyimine maskülen şıklığı eklenmiştir. 
 
Diane Keaton ‘maskülen'
Sezonun trendi takım elbiseler hepimize Diane Keaton'ı hatırlatır. Sinema tarihinin en dişli karekterlerinden olan biri olan Annie Hall, maskülen şıklığın simgesidir. Bu trendi ölümsüzleştiren ise bu karakteri canlandıran Diaen Keaton. 
Birkaç sezondur da bu trend yükselişte. Biz de maskülen rahatlığı çok sevdik!
 
Moda öncüleri: Stil İkonları
 
Moda her şeyden ilham alabiliyor. Sanat, mimari gibi değişmez öğelerin yanı sıra ‘ünlü faktörü' modanın bel kemiğini oluşturuyor. Peki her ünlü stil ikonu olabilir mi? Tabiki hayır! Öyleyse stil ikonlarınımızı seçerken nelere dikkat etmeliyiz ona bakalım...
 
- BENZİYOR MU?
İlham aldığınız ünlülünün size biraz benzemesi gerekir. Hollywood'da size tıpatıp benzemeyen birini bulamazsınız ancak en azından sizin tarzınıza ve vücut tipinize benzeyen birini her zaman örnek alabilirsiniz.
 
- KİM OLMAYA ÇALIŞIYORSUN?
Kimseye birebir benzemeye çalışmayın. Yaşam koşullarınıza ve tarzınıza yakın olan ünlülerden iham alın.
 
- YARIŞMAYA GEREK YOK!
Ünlüler kıyafet ve aksesuvara çok para harcayabilirler, siz onlarla bu konuda yarışamazsınız. Onlarda gördüğünüz her parçayı almaya çalışmayın. Beğendiğiniz parçaların benzerlerini ucuz kaçış noktalarında keşfedin.
 
- UCUZ ALTERNATİFLERİ KEŞFEDİN
Olivia Palermo ve Cara Delevingne gibi stili beğenilen ünlüler gibi siz de pahalı parçalar yerine ucuz alternatiflerle tarzınızı oluşturabilirsiniz. Ünlülerden ilham almak demek pahalı parçalara yatırım yapmak değildir, unutmayın. 
 
İlham Kaynağı Filmler
 
Moda dünyası sinema ile buluştuğundan beri filmlerde görmeye alıştığımız kostüm ve aksesuvarlar o yılın modasını etkiliyor. Moda tasarımcılarına ilham kaynağı olan beyazperde, aynı zamanda izleyicilere moda hakkında fikir de veriyor. Beyazperdeden hayatımıza sızan birçok tşey rend oldu ve birden fazla film modaya yön verdi. 
 
İşte modaya ilham kaynağı olan unutulmaz 5 film:
 
1- THE GREAT GATSBY (2013) 
Robert Redford ve Mia Farrow'un zihinlerimize kazındığı 1974 tarihli orijinalinin üzerine gelen Fitzgerald uyarlaması, farklı duruşuyla sevildi. Hip hop ve elektronik şarkıların üzerine kurgulanan parti sahnelerinde kullanılan kostümler ‘glam' kelimesinin hakkını sonuna dek verecek cinsten. Zaman kavramının önemini yitirdiği ışıltılı bir uyarlama.
 
 
2- BREAKFAST AT TIFFANY'S (1961)
Paramount yöneticilerinin Holly Golightly rolünü Marilyn Monroe için düşündüklerini biliyor muydunuz? Anlaşılması güç ama gerçek. Bugün geriye dönüp bakıldığında bu rolü Audrey Hepburn'den başkasının oynayabilmesi imkânsızmış gibi geliyor. Hepburn, bu filmle birlikte tepeden tırnağa kusursuz bir moda ikonu haline gelmeyi başarmıştı.
 
 
3- ANNIE HALL (1977)
Bir Woody Allen filmini bu listeye almamak söz konusu olamazdı. 70′lerin sonundan günümüze dek özellikle New York'tan hikâyeler anlatan efsanevi yönetmen, o dönemde çalkantılı bir birliktelik yaşadığı Diane Keaton'ı son derece maskülen bir çizgide giydirmiş ancak ortaya koydukları bu yalın ve basit görsellik, sadece New York'lu değil tüm dünyada modern şehirli kadınların aklını başından alarak dev bir moda akımının tetikçisi olmuştu.
 
 
4- IN THE MOOD FOR LOVE (2000)
Bu filmi ancak bir tek kelime özetleyebilir ‘zarafet'. Kar Wai Wong imzasını taşıyan film, her ayrıntısıyla bir moda çılgınlığı gibi. Maggie Cheung'un muhteşem fiziği için özenle tasarlanan kostümler, sadece 1960′lar Hong Kong sokakları için değil günümüz kadınları için de neredeyse birer fetiş objesine dönüştü.
 
 
5- THE COOK THE THIEF HIS WIFE and HER LOVER (1989) 
Söz konusu olan bir Peter Greenaway filmi ise kostüm tasarımı konusunda ‘sıradan' olmayan bir çizgi beklemek gerekir. 80′lerin son günlerinde karşımıza çıkan bu son derece ilginç ve fantastik filmde Helen Mirren karizmatik bir güzelliğin adeta zirvesini yaşıyor. 
 
Unutulmaz Moda Sözleri
 
Ünlülerden ilham almak için onların sadece görünümlerinden değil, özellikle söylediklerinden de feyz almak gerekir. Bu konuda ünlü tasarımcıların tarihe geçen moda sözlerine göz atmakta fayda var!
 
‘Amaç insanları değiştirmek değil, kim olduklarını kıyafetlerle anlatma fırsatı vermek' 
Dries Van Noten
 
‘Şıklık, üzerinizdeki kıyafetten çok, bir kişilik meselesidir.' 
Jean-Paul Gaultier
 
‘Bir kadın, küçük siyah elbise ile asla fazla veya az şık giyinmiş olmaz.' 
Karl Lagerfeld
 
‘Elbise bir kadının vücudunun hatlarını takip etmeli, vücut elbisenin hatlarını değil.' 
Givenchy
 
‘Moda geçer, stil kalır.' 
Coco Chanel
 
‘Tüm dünyada kadınlar benzer bir sebeple giyinir, diğer kadınları rahatsız etmek için.' 
Elsa Schiaparelli
 
‘Stil ve moda arasındaki fark, kalitedir.' 
Giorgio Armani
 
‘Moda, sadece tahammül etmesi çok zor bir çeşit çirkinliktir, bu yüzden her 6 ayda bir değiştirmek zorundayız.' 
Oscar Wilde
 
‘Stil, konuşmadan kim olduğunu söylemenin yoludur' 
Rachel Zoe
 
‘Herkes giyinip güzel görünebilir ama en şaşırtıcı olan insanların boş günlerinde nasıl giyindikleridir.' 
Alexander Wang
 
 
(HT/Esra Çoruh)
1
Tekstil Dershanesi Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.