Telefon: 0224 220 84 24

ÖRME KUMAŞ ÇEŞİTLERİ - SELANİK ÖRGÜ

Çift plakalı ribana ve interlok makinelerinde ilmek ve askı hareketlerinin örgü raporu içinde uygun bir şekilde yerleştirilmesi ile oluşturulan tek iplikli, iri örgülü ve incili görünümlü bir örme kumaştır. Sportif giyim, ceket, üst giyim vs. kullanılır.
Yarım Selanik Örgü


Kazak benzeri dış giysiliklerde kullanılan yarım selanik örgü(İngilizcesi "Half Gardigan" veya "Royal Rib")yapısının görünüşü ve örgü raporu şekilde gösterilmektedir. Şekilde görüleceği üzere siyah iplik arka yatakta ilmek oluştururken, ön yatakta askı yapmaktadır. Bir sonraki sırayı oluşturan iplik ise her iki yatakta da ilmek yapmaktadır.


İki yüzü farklı görünümde olduğundan dengesiz bir örgüdür. Kumaşın sadece ilmeklerden oluşan yüzündeki ilmekler, diğer yüzdeki askılardan iplik çektikleri için oldukça büyük ve daireseldir. Diğer yüzdeki ilmekler ise iplik çekilmesi nedeniyleoldukça küçüktür.
Yarım selanik yapısındaki askılar nedeniyle 1*1 rib örgüye göre daha hacimli, kalın ve geniştir.
Hacimli yapısı nedeniyle dış giysiliklerde yaygın olarak kullanılan selanik örgü (İngilizcesi "Full Cardigan" veya "Polka Rib")yapısının görünüşü ve örgü raporu şekilde verilmiştir. Buna göre siyah iplik arka yatakta ilmek, ön yatakta askı yaparken, bir sonraki sırayı oluşturan iplik ise tam tersi hareket ile arka yatakta askı ön yatakta ilmek oluşturmaktadır.


İki yüzü aynı görünümde olan dengeli bir örgü yapısıdır. Yapısındaki askı sayısı arttığından, yarım selanik örgüye göre daha kalın,daha geniş ve yumuşaktır.
Örülme anındaki genişlik ile relakse haldeki genişlik arasında 1*1 rib örgüde %30, yarım selanik örgüde %5 değişim görülürken, selanik örgüde enine çekme olmaz.
tekstilokulu.net

1
Tekstil Dershanesi Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.