Telefon: 0224 220 84 24
Aday olarak sizler, iş görüşmeleri için hazırlık yaparak birçok farklı şirkete görüşmeye gidiyorsunuz. İyi bir hazırlık sürecinin sizlere etkileri hem MülakatSoruları.net üzerinde hem de internette farklı mecralarda sürekli olarak anlatılıyor.
Peki mülakat soruları dışında görüşeceğiniz kişilerin profilleri ile neler merak ediyorsunuz? Görüşmenizi etkileyecek belki de en önemli unsur, mülakatı yapacak ve size sorularını yöneltecek olan kişi değil mi?
insan-kaynaklari-profilleri
Tüm genellemelerdeki hata payını göz önünde bulundurarak, okumanız gereken 4 Mülakatçı Profili:
 “Friendly Ghost – Casper”
Arkadaş canlısı İK Uzmanları bulmak pek kolay değildir. Genellikle İnsan Kaynakları alanındaki ilk yıllarında bu profili benimseyenler çoğunluktadır. Şimdi, arkadaşça tavırlar ile yapılan bir görüşmenin ne sakıncası var diyebilirsiniz. Hemen söyleyeyim, bu friendly ghost profilinin, bu tavırları takınmasındaki en büyük etken, tecrübesizliğidir. Oluşabilecek kendi hatalarını, arkadaşça ve yakın bir tavır ile geçiştirmeye, örtmeye çalışırlar. Bu sebeple yapacağınız mülakatta yetkinliklerinizden çok, ona ne kadar benzediğiniz ve yakın durduğunuz önem kazanacaktır. Bu arkadaş canlısı profil mülakat sırasında ne anlatırsanız not alacak, ancak hangi notu neden aldığını, çok da fazla anlamayacaktır. Bu profil ile görüşme yaparsanız bilin ki, ona ne kadar kendinizi yakın hissettirirseniz, o kadar başarılı olacaksınız.
“Profesyonel Arkadaş”
Casper’lar ileriki yıllarda tecrübeleri arttıkça iki farklı yola giderler. Bu iki yoldan ilki, ilk yıllardaki sevecen ve arkadaş havayı kaybetmeden oluşan, hem profesyonel hem de arkadaşça tavırları harmanlayan profildir.
Yaklaşım olarak sıcak ve rahat olan bu İK’cılar ile sohbet havasında bir mülakat gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle gayet keyifli geçen bu mülakatlarda en dikkatli olmanız gereken nokta, kantarın topunuzu kaçırmamanızdır. Bu tarz mülakatlarda süre ilerledikçe rahatlayan aday, İK uzmanına söylememesi gereken birçok şeyi ağzından kaçırabilir. Profesyonel Arkadaş İK uzmanı, hiçbir şey olmamış gibi gülümseyerek ve kafasıyla onaylayarak notlarını alır ve adayları iç rahatlığı ile eler.
“Kraldan Çok Kralcı”
İnsan Kaynakları ekiplerinde de, şirketlerin her departmanında olabileceği gibi “Kraldan çok Kralcı” tipler görmeniz mümkündür. Bu profildeki kişiler, genellikle kendilerinin de şirketin bir çalışanı olduğunu çoktan unutmuştur. Şirketi dünyanın en önemli şirketi, yaptığı iş dünyanın en önemli işidir. İş görüşmesi ile tartması gereken yetkinlikleri düşünmez sadece o şirketi ne kadar çok istediğinizi görmek isterler. Sorulan her sorunun cevabında “Ben bu şirkette çalışmak için yaratılmışım.” ifadesini duymayı beklerler. Sizin şirket ile ilgili sorularınızı da pek hoş karşılamazlar.
Bu profil karşısında cevaplayacağınız her sorunun alt metninde, o şirketi ne kadar çok istediğinizin mesajını vermeniz, elinizi güçlendirecektir. 
“İK Müdürüyüm”
Soğuk bir karşılama, soğuk bir tokalaşma ardından “Anlat” diyen İK’cı tipidir. Genellikle ikinci görüşmelerde karşınıza çıkarlar. 10 yılın üzerinde tecrübeleri ve akıcı İngilizce’leri ile İK Müdürü olmak için yaratılmışlardır. Siz ise zavallı bir iş arayansınızdır :) “Anlat” emri ile tam olarak nereden başlayacağını bilemeyen adaylar içten içe, bir yandan “ben nereye düştüm” diye düşünürken, diğer taraftan karşılarındaki kişiye bu tavra sebep olabilecek yanlış bir şey yapıp yapmadıklarını sorgularlar. Bir yandan da “anlat”ırlar elbette. (Tam olarak ne anlattıklarını bilmeden…)
Bu tarz “İK Müdürüyüm” durumlarında panik olmadan durumu kontrol altında tutmanız gerekiyor. Sanki anormal bir durum yokmuş gibi, size karşı takınılan tavır gayet normalmiş gibi yapmanız – yapabilirseniz tabi- sizin faydanıza olacaktır.
 - – - -
Karşılaşacağınız İK uzmanının konusuna, sektörüne ve görüşme yaptığı pozisyonuna hakim olması ve genel saygı kurallarını konumu ne olursa olsun unutmayan kişilerden olması dileğiyle…
1
Tekstil Dershanesi Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.