Telefon: 0224 220 84 24
İş görüşmesine girmek çok heyecan verici bir olaydır ancak kısa bir hazırlanma ve prova ile bu zor durumun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Özellikle iyi bir ilk izlenim bırakmanız çok önemlidir.
Bu yazımızda size mülakatta iyi bir ilk izlenim bırakabilmeniz için bilmeniz gereken ipuçlarından bahsedeceğiz.
is gorusmesi ilk izlenim
İş Görüşmesi İçin İyi Hazılanın
Asla bir iş görüşmesine hazırlanmadan, işi ve pozisyonunuzu iyice araştırmadan iş görüşmesine gitmeyin. Şirket hangi sektörlere hakim, ne ile ilgileniyorlar, şirket politikaları nedir, yöneticileri kimlerdir, pozisyonunuzun şirket içindeki etkileri nelerdir vb. gibi bilgileri mutlaka mülakat öncesinde edinin.
İş Görüşmesi Kıyafeti
İş görüşmesini yapacağınız odaya girdiğiniz anda, işveren ve İnsan Kaynakları tarafı sizin hakkınızda hemen fikir üretmeye başlarlar. Bu yüzden ilk anda bırakabileceğiniz en iyi izlenim, görünüşünüzdür. İş görüşmesine uygun iyi bir dış görünüş, sizi daha profesyonel gösterecektir. İş görüşmesi kıyafetinizi bu doğrultuda seçmeniz ve abartıya kaçmamanız, iyi bir ilk izlenim bırakmanızı sağlayacaktır.
Zamanında Orda Olun
İşin gerekliliklerini yerine getireceğinizi karşı tarafa iş görüşmesinde kanıtlamış olsanız bile, eğer iş görüşmesine geç kaldıysanız, işe alınmanız pek olası değildir. Mülakata giderken planınızı 10 dakika önce iş görüşmesine gireceğiniz yerde olacak şekilde ayarlayın. İş görüşmesine kadar prova yapmanıza, soruları tekrar gözden geçirmenize zaman kalmış olacaktır.
Kendinize Güveninizi Gösterin
Çok önemli bir iş görüşmesine çıkıyorsunuz. Gergin olmanız, heyecanlı olmanız çok normal ancak unutmayın ki en iyi iş görüşmenizi çıkarmak zorundasınız. Kendinize güvendiğinizi göstermeniz gerekir. Bunun en güzel yolu ise gülümsemek, sandalyede dik oturmak, dik yürümek ve iyi bir göz teması kurmaktır. Sorulara hevesli, gayretli şekilde cevaplar verin.
Parlak Sorular Sorun
Zekice sorular sorarak işverene işe olan ilginizi belli etmekten daha fazlasını yapabilirsiniz. Ancak bu zekice sorular, mantıklı ve özgün olmalı. Bu sorular sizi diğer adaylardan bir adım öne geçirebilir.
-          Neden bu pozisyonu açtınız? (Böyle bir soru ile, işverenden pozisyon ile ilgili daha kesin bilgileri edinebilirsiniz.)
-          Bu işte, bu pozisyonda birinin daha başarılı olabilmesi için kişinin sahip olması gereken özellikler nelerdir?
-          İşe alacağınız kişide aradığınız özellikler nelerdir? Ne bekliyorsunuz?
-          Şirketinizin genel politikası nedir?
-          İş görüşmesinden sonraki adım ne olacak? 
Teşekkür Etmeyi Unutmayın
İş görüşmeniz nasıl geçerse geçsin, görüşmeden ayrılırken teşekkür etmeyi unutmayın. Ertesi gün ise yine görüştüğünüz kişilere teşekkür maili atın.
 
mulakatsorulari.net
1
Tekstil Dershanesi Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.