Telefon: 0224 220 84 24

Almanya’da yaşayan tasarımcı ve modacı Aynur Pektaş, korona salgını nedeniyle modacıların 2021 yılını da kaybettiklerini ve hazırlıklarını 2022 yılına göre yaptıklarını söyledi. Gece elbisesi ve Avrupa tipi erkek takım elbise tasarımlarının ve üretiminin neredeyse durma noktasına geldiğinin altını çizen Pektaş, “Salgın yüzünden herkes spor ve benzeri kıyafetlere yöneldi” dedi.

ALGININ insanların hayatını bir bütün olarak etkilediğine işaret eden Aynur Pektaş “Artık geceler düzenlenmiyor, düğünler yapılamıyor, davetler verilemiyor ve eğlence sektörü de durdu. Tüm bu sosyal aktivitelerin durması insanların giyimini derinden etkiledi” dedi.

‘TÜM SİPARİŞLER GERİ ÇEKİLDİ’
Moda sektörünün iki yılı kaybettiğini belirten Pektaş “Defile ve fuarlar yapılamıyor. Ben Avrupa ve Dubai’de düzenlenecek fuarlara ve defilelere katılacaktım. Onlar da iptal oldu. Korona salgını öncesi alınan tüm siparişler de geri çekildi” dedi. Salgın döneminde internet üzerinden kıyafetlerin satıldığını ancak gece kıyafetleri ve gelinlik satışlarının ise durduğunu belirten Pektaş “Tasarımcılar gece elbiseleri tasarlamak yerine maske tasarımına yöneldiler. Biz de korona salgını boyunca ayakta kalabilmek için maske ürettik” dedi.

STANDART KUMAŞ ÜRETİLİYOR
Korona döneminde kumaş üreticilerinin de özellikli kumaş yerine standarta yöneldiğine dikkat çeken Pektaş “Kumaşçılar da artık standart çalışıyor. Çünkü bu dönemde kimse farklı ve özellikli kumaş derdinde değil. Tekstil sektöründe ciddi işten çıkarmalar yaşanıyor. Ayakta duranlar ise küçük çapta siparişler almıyorlar” dedi. Moda sektörünün 2022 yılında yeniden toparlanacağını ve normale döneceğine inandığını söyleyen Pektaş “Sektör kendini buna göre konumlandırdı” dedi.

 

Moda 2 yıl kaybetti, 2022’ye hazırlanıyoruz

 
 

 

‘BAHAR VE YAZA HAZIRLIK YAPILMALI’
Almanya’da tekstil sektörü özellikle aralık ayından beri uygulanan kapanma nedeniyle ciddi şekilde olumsuz etkilendi. Uzmanlar perakendecilerin ciddi maddi sıkıntı yaşayacağına dikkat çekerken “Mağazaların depoları ve rafları dolu. Noel ve yılbaşı öncesi kapanmanın yaşanması perakendecileri hazırlıksız yakaladı. Eldeki ürünleri maliyetinin altında elden çıkarmak durumunda kalacaklar. Çünkü baharlık ve yazlık ürünler için hem dükkânlarını boşaltmak hem de yeni ürün almak için mali kaynağa ihtiyaçları var. Kışlık ürünlerin alıcısını bulmak çok zor. Önümüzdeki bahar ve yaza hazırlık yapılmalı” dedi.

 

Moda 2 yıl kaybetti, 2022’ye hazırlanıyoruz

 

 

Philips Philips 43PFS5505/62 FHD TVArçelik

Eşi bu fotoğrafa baktıktan sonra karısına boşanma davası açtıLightAndCharm.com

GEOMETRIK AÇıLı GÖNYE CETVEL (GEODER-ARISTO) 32 CM. 30 ₺n11

  

by Taboola 

1
Tekstil Dershanesi Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.