Telefon: 0224 220 84 24

MERSİN’de Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) ihracata son hız devam ederken, bölgeye katma değer yaratmayı da sürdürüyor.
2017 yılının ilk beş ayında 384 Milyon Dolar ihracat rakamına ulaşan ATHİB, 2016 yılına kıyasla yüzde 12 ihracat artışı yakaladı. Mayıs ayında gerçekleşen 76 milyon dolarlık ihracatı değerlendiren ATHİB Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, ihracatta yaşanan olumlu artışın oldukça sevindirici olduğunu ve hedeflere günden güne daha da çok yaklaşıldığını belirtti.
Özellikle yeni pazarlara ulaşılması konusunda mayıs ayında yaşanan gelişmelere de değinen Kıvanç, en büyük üç ihracat pazarından birinin mayıs ayında Tunus olduğunu ifade etti. Bunun yanında özellikle İran pazarında da hem miktar, hem değer bakımından yüzde 60’lara ulaşan artışın bölge ihracatçısı ve Türkiye ihracatı bakımından oldukça önemli olduğunu vurgulayan Kıvanç, dokuma kumaşların yüzde 40 pay ile en önemli ihraç ürününü oluşturduğu mayıs ayında, örme kumaşların ikinci, pamuk ipliğinin üçüncü sırada geldiğini dile getirdi.
Tasarımın önemine dikkat çeken Kıvanç, bölgeye katma değer katmak adına çalışmalarının devam edeceğini ve yapılacak olan yeni projeler ile bölgeyi adeta bir tasarım üssü haline getireceklerini açıkladı.hurriyet.com