Telefon: 0224 220 84 24

Manisa’nın Kula ilçesine bir tekstil firması tarafından Kula Belediyesi işbirliğiyle 14 milyonluk yatırımla bin kişinin iş imkanının sunulacağı dev bir tekstil fabrikası kurulacak. Türkiye'nin tekstil sektöründe önemli ihracatçılarından olan Akar Tekstil, Kula’da bin kişinin istihdam edileceği tekstil fabrikası kurmak için Kula Belediyesi ile geçtiğimiz günlerde protokol imzaladı. Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ve Akar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Akar tarafından imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Kula Belediyesi’nin yaklaşık 6 milyonluk altyapı desteğiyle toplamda 14 milyon liralık yatırımla Kula’da kurulacak olan tekstil fabrikası bin kişiye iş olanağı sağlanacak.

 

Fabrika İnşaatı Başlamadan 350 Kulalı İş Başı Yaptı
Kula Belediyesi, Akar Tekstil işbirliğiyle Kula’ya yapılacak dev yatırım kapsamında fabrikanın temelleri atılmadan istihdam edilecek Kulalıların seri üretim eğitimi ve adaptasyon sürecini hızlandırmak için personel alımları başlatıldı. Yaklaşık 2 hafta gibi kısa bir sürede bin kişiyi aşan başvurudan 350 kişi firmanın İzmir üretim tesislerinde iş başı yaptı.
 

Akar; “Kula’ya Hayırlı Olsun”

Türkiye’de tekstil alanında ciddi işler gerçekleştirdiklerini ve sektörde büyüme hedeflerini yakalamak için Kula’da 14 milyonluk yatırımla yeni bir fabrika kuracaklarını belirten Akar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Akar; “Yaklaşık iki seneden beri Belediye Başkanı ile diyalog halindeydik. İşletmenin kurulabilmesi için, yapılacak binanın masrafları için çalmadık vali kapısı, gitmediği siyasi kalmamıştı. Büyükşehir Belediye Başkanının neredeyse kapısında nöbet tuttu. Sonuç olarak 10 bin 6 yüz metrekare kapalı alanı alma imkanı buldu. Bizim de öyle bir tesise ihtiyacımız vardı. Kula için, ülkemiz içi hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.” dedi.

 

 

Başkan Tosun; “Kula’nın En Büyük Sorunu İşsizliği Çözmek İçin Çalışıyoruz”

Kula’da 1950’li yıllarda ki Kula Mensucat Fabrikası döneminden sonra ilk defa ciddi bir istihdamı olanağı sunacak bir yatırım gerçekleşeceğini belirten Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun; “Göreve geldiğimiz tarihten bugüne Kula’nın işsizlik sorununa yerel yönetim olarak üzerimize düşen görev ve yetkiler dahilinde çözüm arıyorduk. Bu çaba ve gayretlerin sonucunda Kula’ya 14 milyonluk yatırımla yapılacak ve bin kişiye iş imkanı sağlayacak Tekstil Fabrikası için Akar Tekstil ile Kula Belediyesi olarak protokol imzaladık. Akar Tekstil hem Kula’da yatırım yapacak hem de Kulalıların istihdamına ciddi bir katkı sağlayacak. Kula Belediyesi olarak kurulacak fabrikaya 6 milyonluk altyapı desteği vereceğiz. Yapılan bu yatırım hem Kulamızda dışarıya göçü durduracak hem de terse dönüşler başlayacaktır. Kulamıza hayırlı uğurlu olsun. Allah utandırmasın” dedi.

aksam.com.tr