Telefon: 0224 220 84 24

Güzel sanatlar ve tasarım fakültesi moda ve tekstil tasarımı bölümü öğretim görevlisi, Çin’de düzenlenecek sergide Türkiye’yi temsil edecek. Akademisyen, keçenin sanata dönüşmüş halini sergileyecek.

Keçenin sanatsal yorumu Çin’deki sergide sunulacak. İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Jovita Sakalauskaite, Çin’de gerçekleştirilecek ‘Farklı Bir Seste: Bir Özen/Endişe Anlatımında Elyaf Sanatı’ serginde uluslararası 19 sanatçı arasında Türkiye’yi temsil edecek. Sakalauskaite; Amerika, Çin, Polanya, Arjantin, Kanada, İngiltere, Pakistan, İspanya gibi ülkelerden sanatçılar arasında yer alacak ve keçenin sanata dönüşmüş halini sunacak.

Çin Tsinghua Üniversitesi Sanat ve Tasarım Akademisi Sanat ve El Sanatları Bölümü tarafından 25-30 Ağustos tarihleri arasında Pekin Görsel Sanat Merkezi’nde yer alacak sergide Sakalauskaite, iğneli keçeyle yaptığı üç boyutlu heykelleri sergileyecek. Sakalauskaite, “Keçeyi farklı bir şekilde yorumlayarak üç boyutlu hale getirdim. Son birkaç yıldır insanların yüzlerinde yansıttığı duygular üzerine çalışıyorum. Çin’de sergilenmek üzere yedi farklı duygu ve karakter üzerine yoğunlaştım. İnsan yüzlerindeki yedi ölümcül günahı duygu ve karakterleri iğneli keçeyle üç boyutlu olarak yansıtmak istedim” dedi.

hurriyet.com.tr