Telefon: 0224 220 84 24

İzmir Basmane'de Çağdaş Uçkan Tekstil'de çalışan işçiler, aylardır ücretlerini alamadıkları için direnişe geçti, alacaklarını aldı.

80 işçinin çalıştığı işyerinde işçiler, patronun 15 Haziran günü bütün alacakları ödeme sözü verdiğini ancak bunu yerine getirmediği için Tekstil Sen'in öncülüğünde direniş kararı aldı.

İşçilerin sorunlarını bildirmesiyle birlikte işyerine giden Tekstil-Sen, işçilerle birlikte ortak kararlar aldı, direniş komitesi kuruldu. Komiteye; direniş bitene kadar söz sahibi olma, işçilerin belirlemiş olduğu talepleri patronlar ve işçilerin önünde iletme; direniş bitene kadar bütün gelişmeleri işçilere aktarma; işçilerin alacaklarına ilişkin sözleşme hazırlama yetkileri verildi.

'SENDİKA GÜCÜMÜZÜ AÇIĞA ÇIKARDI'

Komite belirlenip görevleri karar altına alındıktan sonra, işçilerin alacakları ile ve işverenin mal ve makinelerin kaçırmasının önüne geçmek için sözleşme hazırlayıp, işçilerin iş yerinde nöbet tutmasınında kabulünü patronlara imzalattı. İlk etapta 4 bin TL para alınıp işçilere dağıtıldı.

Cumartesiden perşembeye kadar gecede dahil olmak üzere işçiler 10 ve 25 arasında değişen sayılarla iş yerinde nöbet tuttu. 21 Haziran perşembe günü bütün işçiler fabrikada toplandı. Yaklaşık 90 bin TL tutarında işçilere ödeme yapıldı.

Direnişçi işçilerden Sedat, "Sendikanın öncülüğü olmasaydı başaramayabilirdik, ama sendika gücümüzü açığa çıkardı" dedi. Mustafa isimli direnişçi işçi de, "Biz birlik olup sırt sırta verip ve kararlılığımızı yitirmezsek başaramayacağımız hiç bir şey yok" şeklinde konuştu.