Telefon: 0224 220 84 24

Ev tekstili sektöründe dünyanın en büyük ikinci fuarı olan İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı (EVTEKS), 23 Nisan’da CNR Expo Yeşilköy'de 25. kez kapılarını açtı. 800’e yakın firmanın katıldığı fuarda, Bursa’dan 224 firmanın yer alması, bölgenin ev tekstilindeki gücünü gözler önüne serdi.

Firmaların da yoğun katılım gösterdiği fuarı değerlendiren Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Türkiye ev tekstili alanında dünyanın ikinci büyük fuarına ev sahipliği yapıyor. Dünyanın önemli alıcılarının geldiği bu fuar, sektör ihracatını artırmak için iyi bir fırsat. UTİB olarak, her yıl daha fazla üyemizin EVTEKS’e katılması için çalışıyoruz” dedi. Ev ve mekan tekstili denilince ilk akla gelen ülkelerin başında Türkiye’nin olduğuna değinen UTİB Başkanı Taşdelen Engin, “Yaklaşık 800 firmanın katıldığı fuarda UTİB üyesi 224 firma yer alıyor. Yani Bursalı firmalar EVTEKS’in üçte birini oluşturuyor. Türk ev tekstili sektörü artık dünyada trendlerin belirleyicisi oldu” diye konuştu.

 

200 ÜLKE VE BÖLGEYE İHRACAT

Türkiye’nin tekstil sektöründe ve özellikle ev tekstilinde dünyaya moda ihraç eder konumda olduğunu belirten UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Üretim ve ihracatta öncü olma özelliği bulunan sektörümüz, AB ülkelerinin 2. en büyük, dünyanın ise Çin, ABD, Almanya gibi ülkelerin başı çektiği sıralamada 7’inci en büyük tedarikçisi konumunda bulunuyor. Türkiye toplam tekstil ihracatı 2018 yılında bir önceki seneye göre yüzde 4,5 artışla 8 milyar 461 milyon dolara ulaştı. Bugüne kadar hiç ihracat yapmadığımız Cibuti, Benin, Gabon gibi ülkelere girmeyi başaran Türk tekstil sektörü, ev tekstili başta olmak üzere örme, dokuma kumaş, teknik tekstilde dünyanın dört bir yanında bulunan 200 civarı ülkeye ihracat gerçekleştiriyor” diye konuştu.

EV TEKSTİLİ İHRACATINDA DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜ

Türkiye ev tekstili sektörü 2018 yılında gerçekleştirdiği 2,7 milyar dolar ihracat ile, Türk tekstil sektörümüzün en önemli alt ürün gruplarından bir tanesi olma özelliğini taşıyor. Türk ev tekstili sektörünün ihracatta Çin Hindistan ve Pakistan’ın hemen arkasından dünya dördüncüsü olduğunu belirten UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, şunları söyledi: “Yüksek teknolojiye, güçlü lojistik altyapısına, yüksek standartlarda üretim yeteneğine ve esnek, hızlı, hatasız üretim gibi pek çok üstün özelliklere sahip olan Türk ev tekstili sektörü uzun yıllardır perdelik kumaşlar, döşemelik kumaşlar, perdeler, tüller, yatak çarşafları, yatak örtüleri, masa örtüleri, havlu bornoz battaniye gibi zengin bir ürün gamında üretim ve ihracat gerçekleştiriyor. Dünya ev tekstili pazarından yüzde 4,5 gibi çok önemli bir pay alan sektörümüz 2018 yılında 2.7 milyar dolar ihracat yaparken, kilogram başına ortalama ihracat değerimiz ise 8,5 dolara ulaştı.”

UTİB HER ALANDA SEKTÖRE YÖN VERİYOR

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin her alanda sektöre ve ülke ekonomisine yön verdiğini belirten UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, UTİB’in 2018 yılında ihracatını yüzde 7,7 artışla toplam 1 milyar 267 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. UTİB olarak geçen yıl en çok ihracat yaptığımız ilk üç ülke Almanya, ABD ve İngiltere oldu. Almanya’ya ihracatımız yüzde 7 artışla 139,4 milyon dolar, ABD’ye 23,5 artışla 77,4 milyon dolar ve İngiltere’ye yüzde 4,5 artışla 74,7 milyon dolar oldu. Ülkeler bazında ihracatta ilk 10 ülkeye yaptığımız ihracatın toplamı, tüm ülkelere yapılan ihracatın yüzde 56’sını oluşturuyor” diye konuştu.

kentgazetesi.com