Telefon: 0224 220 84 24

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (EHKİB), Ticaret Bakanlığı destekli sürdürdüğü Hazır Giyim İhracatını Geliştirme URGE Projesi kapsamında 12 ihracatçı firma Danimarka pazarına yönelik "Danimarka İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu" düzenliyor.

Egeli hazır giyim ihracatçıları, 2 gün boyunca 100'den fazla ikili iş görüşmesi yapacak.


URGE Projesi kapsamında, 7-9 Ağustos 2018 tarihleri arasında Danimarka'ya yönelik "İş ve İnceleme Gezisi" düzenlediklerini belirten EHKİB Başkanı Burak Sertbaş, ağustos ayındaki inceleme gezisinin meyvelerini toplamaya gittiklerini söyledi.

Danimarka ve İskandinav pazarına yönelik ağustos ayında düzenlenen iş ve inceleme gezisine firmaların tasarımcılarının da katıldığını anlatan Sertbaş, "Tasarımcılarımız, İskandinav pazarının tercihlerini yerinde görerek, beklentilerine uygun tasarımlar çizdiler. Her firma koleksiyonlarını buna göre hazırladı. Bu tecrübeler ışığında 2 gün sürecek ikili iş görüşmelerinin verimli geçmesini bekliyoruz. Danimarka'ya ihracatımız 2018'in Ocak-Ekim döneminde yüzde 6'lık artışla 335 milyon dolara ulaştı. URGE Projesi ile birlikte Danimarka pazarındaki Türk hazır giyim sektörünün varlığını artırmayı ve sürdürülebilir hale getirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

'Danimarka 10'uncu büyük ihraç pazarımız'

Danimarka'nın dünya hazır giyim ve konfeksiyon ithalatında 4.8 milyar dolarlık ithalatla 19. sırada yer aldığını belirten EHKİB Dış Pazar Stratejileri Geliştirme Komitesi Başkanı Seray Seyfeli ise, "Türk hazır giyim sektörünün ihracat yaptığı ülkeler sıralamasına bakıldığında Danimarka'nın 10'uncu büyük ihraç pazarı olduğunu görüyoruz. Danimarka'ya ihracat hedefimiz kısa vadede 500 milyon dolara, orta vadede ise 1 milyar dolara ulaşmak. URGE Projesi kapsamında bundan sonraki öncelikli hedef pazarlar olarak belirlediklediğimiz İskandinav ülkeleri, İngiltere, Hollanda ve Almanya'ya yönelik uluslararası pazarlama faaliyetlerini sürdüreceğiz" dedi.

istekobi.com.tr