Telefon: 0224 220 84 24

Diyarbakır'a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın destek ve himayelerinde Havalimanı ilave pist yapımı, Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Atıksu arıtma tesisi yapımı olmak üzere 160 milyon liralık altyapı yatırımı kazandırıldı.

Diyarbakır'a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın destek ve himayelerinde Havalimanı ilave pist yapımı, Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Atıksu arıtma tesisi yapımı olmak üzere 160 milyon liralık altyapı yatırımı kazandırıldı.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu binasında düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, amaçlarının kent ekonomisini güçlendirmek, ekonomik alt yapıları ve yatırımları geliştirmek olduğunu söyledi.

Katma değeri yüksek, istihdam ağırlıklı ve ihracat odaklı bir üretimin temel öncelikleri olduğunu belirten Güzeloğlu, terör saldırıları yüzünden Diyarbakır'ın gelişmesi, kalkınması, iş ve istihdam alanında sahip olduğu gelişimlerin engellendiğini kaydetti.

Diyarbakır'daki tüm tehditlerin bertaraf edildiğini dile getiren Güzeloğlu, şöyle dedi:

"Terör ve teröristle sürdürülen kararlı mücadeleyle Diyarbakır bugün huzur beldesi haline gelmiştir. Son 2 yılda devletin milleti için sunduğu kaynakların doğrudan millete harcanarak büyükşehir belediyemizin öncülüğünde her ilçe bazında Diyarbakır bir çiçek bir güzellik bahçesi haline gelmiştir. Sosyal altyapılarla da Diyarbakır bu anlamda örnek belediyecilik sergilenen bir kent haline gelmiştir."

Tekstil İhtisas OSB altyapı çalışmaları başladı

Tekstil İhtisas OSB yönetim kurulu olarak çok fazla talep aldıklarını dile getiren Güzeloğlu, "İlk etapta 47 firmamızla ön işlemleri tamamlayarak sözleşme imzalama aşamasına geldik. Bugün itibariyle bu 47 firmamızın ilk etapta tahsis ve taahhüt ettiği yatırım tutarı 245 milyon 500 bin liradır. Bu firmalarımızın yatırım tutarıyla taahhüt ettiği istihdam da 6 bin 270 kişidir." ifadelerini kullandı.

Güzeloğlu, 18,6 milyon liralık Tekstil İhtisas OSB altyapı çalışmaları için 21 Aralık 2018'de yer tesliminin yapıldığını, firmanın alanda çalışmalara başladığını aktardı.

Atıksu arıtma tesisi yapımı için yer teslimi yapıldı

36,8 milyon liralık Atıksu arıtma tesisi için 31 Aralık 2018'de ilgili firmayla sözleşme imzalandığını dile getiren Güzeloğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Mevcut organize sanayi bölgesinde başka tekstil sektörü olmak üzere boya ve buna bağlı olarak işlem gerektiren yapı kimyasallarının atıklarının bugüne kadar arıtma tesisi olmadığı için buna bağlı yatırımlar bir türlü gerçekleşmemiştir, ertelenmiştir. Arıtma tesisinin bitmesiyle ilk etapta 1700 kişilik doğrudan istihdam ile hem kent ekonomisine katma değer artışı hemde doğrudan istihdamda çok büyük bir artış olacaktır."

Kentteki Organize Sanayi Bölgesinin artan talep ve yükselen ekonomik ivme karşısında yetersiz kaldığını söyleyen Güzeloğlu, Diyarbakır'ı bölgesel ölçekte ve uluslararası bir üretim merkezi konumuna taşırken merkezi sanayi gelişimini de öngörmek zorunda olduklarını aktardı.

2. karma OSB kuruluş protokolünün 28 Aralık 2018 tarihinde onaylandığını ifade eden Güzeloğlu, karma OSB'nin kente ve ülkeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Güzeloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Atıksu arıtma tesisinin tamamlanması, Tekstil İhtisas organize sanayi bölgemizin yatırımlarının tamamlanması ve 2. organize sanayi bölgemizin tamamlanması ilk etapta net olarak 25 bin kişilik doğrudan istihdamı ve 200 milyon lira doğrudan altyapı yatırımlarını ifade etmektedir. Bu rakam yatırımları gerçekleştirdikten sonra buraya yatırım yapacak özel girişim, yatırım ve sanayicilerimizin yatırımlarını kapsamamaktadır. Diyarbakır bu yatırımlarla inşallah bölgenin ve Türkiye'nin uluslararası alana açılan parlayan bir merkezi olacaktır."

Diyarbakır havalimanını 2 milyonun üzerinde yolcuya ev sahipliği yaptığını belirten Güzeloğlu, 105 milyon lira maliyetle Havalimanı ilave pist yapımı için yer teslimi yapıldığını ifade etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla ise, devletin son 16 yılda

Toplantıya AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Ebubekir BalOya Eronat, Cum

Kaynak: AA