Telefon: 0224 220 84 24


Nihayet evlenmeye karar verdiniz. Düğün Davetiyeleriniz basıldı ve dağıtıldı.Düğün salonunuzun veya nikah solonunuzun yeri ve tarihi belli oldu.Heyecan dorukta .Yakın bir zamanda eşinizle birlikte yeni evinize yerleşeceksiniz.Peki evinizdeki yerleşim planı ne durumda? Evinizdeki eşyaları yerleştirken mutlaka evinizin görünümü de değişecektir. 

Öncelikle unutmayın; sıfırdan bir ev dekore etmek, mevcut bir dekorasyonu yenilemekten çok daha kolay olacaktır içiniz rahat olsun. İşte size yardımcı olacak ip uçları: 

a)Beğendiğiniz dekorasyon stilini biliyor olmanız gerekir. 

Evinizin genelinde hakim olacak dekorasyon sitilini belirlemek için beğenilerinizi gözden geçirin. Modern, minimalist çizgiler, az detaydan mı hoşlanıyor, yoksa klasik modelleri, avangard tarzı mı seviyorsunuz. Dekorasyonda yaşanmışlığı olan mobilya ve objeleri kullanarak, vintage tarzı ya da klasikle moderni doğru harmanlayarak eklektik bir tarz da yakalayabilirsiniz. Seçim siz ve eşinizin ortak beğenilerinize göre şekillenecektir. 

b)Bütçenizi belirlemeniz ve bütçenize uygun en doğru ürünleri seçmeniz gerekir. 

Evinizde ihtiyacınız olan tüm ürünlerin bir listesini yapın. Sandalyeden yatağa, masadan kanepeye tüm ürünlerin listesini çıkardıktan sonra, karşılarına piyasada gezerek edindiğiniz fikre göre tahmini fiyatlarını yazın. Toplayarak bütçenize uygun olup olmadığına karar verin. Bütçenizden fazla rakamlara ulaştıysanız öncelikle zaruri olmayanları belirleyin. Ancak unutmayın günümüzde artık her bütçeye uygun istediğiniz tarzda ürüne ulaşmak mümkün. O nedenle daha çok ürün görmek için daha çok gezin, araştırın. 

c)Eşyaları satın almadan evin belli olması gerekir. 

Kendinize ait eviniz varsa elbette avantajlı başlıyorsunuz. Hem dekorasyon sırasında çekinmeden evide tadil ederek kullanabilir, hemde kalıcı ve eve uygun mobilya perde ve halılar alabilirsiniz. Ancak kiralık evde dekorasyon yapmanız gerekiyor ise, öncelikle kesinlikle evi tutun. Sonra bir metre ile eve gidip ölçün. küçük krokiler hazırlayın. Alacağınız kanepe, masa, sehpanın boyutlarının ne olması gerektiğini belirleyin. Evdeki kapılar ve koridorların ölçüsü bile mobilyaların geçebilmesi açısından önemlidir. Ürünleri satın alırken bu bilgiler size çok yardımcı olacaktır. 

Ayrıca kiralık evde perde yaptırıken, eğer az pencereli bir ev ise, daha fazla penceresi olan bir eve taşınma ihtimalinize karşı en az iki odanın perdelerini aynı yaptırmanız ileride ekonomik davranabilmenizi sağlayacaktır. Gerektiğinde yeni taşınacağınız evde büyük bir salonun tüm perde ihtiyacını karşılamış, küçük bir oda perdesi alarak sorununuzu çözmüş olursunuz. 

d) Renk seçimi 

Renk seçiminde beğenileriniz kadar, mekanın yapısal özellikleride önemlidir. Dar, karanlık mekanlarda açık renkleri daha geniş göstermesi için tercih edebilirken, geniş ya da bol ışık alan mekanlarda canlı tonları tercih edebilirsiniz. Yine tercihe bağlı olarak bol ışık alan bir mekanda açık renkler kullanabilir ve güneşin enerjisini uzun süre içeride depolayabilirsiniz. Doğal ahşap ve taşlarla mükemmel uyum gösteren kırmızı renk ile duvarlarınıza enerji getirebilir, ağırlıklı olarak kullanacak kadar cesaretiniz yoksa kiriş ve kolonların fazla ölçülü görünmesini önlemek için canlandırıcı ton olarak kullabilirsiniz. Yatak odasında rahatlık ve sükunetin hakim olması gerektiğinden sert kontrastların, ağır renklerin yerine yumuşak renkleri tercih etmelisiniz. İklimi de göz önünde tutmalısınız. Kuzeye bakan odalarda, sıcak renkler kullanılmalı, güney odalarında ise mavi grubu gibi serinletici renklere yer verilmelidir.Sakin bir yatak odası için pastele yakın tonlar kullanmaya dikkat etmelisiniz. 

e) Mobilyaların tarzı kadar kalitesine de özen göstermelisiniz. 

Tarzınızı, rengi ve boyutları belirlediniz. Ancak şimdide mobilyanın döşemesi ve ahşabını iyi incelemelisiniz. Koltuklarınızın döşeme kumasının nasıl olduğu önemlidir. Kolay temizlenen, silinebilir ve dayanıklı kumaşları tercih edin. Kadife, keten, deri tamamen zevkinize göre şekillenecektir. İskeletinin sağlam olduğundan emin olun. Ahşap iskeletler uzun ömürlü olmaktadır. Dolguda ise formu çabuk bozulmayacak, çok sert ya da aşırı yumuşak olmayan ürünleri tercih edin. 

Ev dekorasyonunda en önemli faktör insan psikolojisidir.Çevremizde gördügünüz nesneler ve objeler sizlere farklı reaksiyonlar vererek olumlu yada olumsuz etkileyebilir. Renkler ruhumuzu okşayan çok önemli kriterlerdir. Hazırlayan: Büşra Danişmant

1
Tekstil Dershanesi Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.