Telefon: 0224 220 84 24

1932 yılında İtalyada 11 Mayıs’ta dünyaya gelmiş olan Valentino Garavani, 1959 yılında Paris’de bir moda evi açarak, moda hayatına başladı. Takvimler 1960 yılını gösterdiğinde ise, Giancarlo Giammetti ile beraber ticaret hayatına ilk adımlarını attı. Moda hayatında ki ilk yaptığı ilk koleksiyonu ise Palazzo Pitti ile birlikte yaptı.

Valentino Garavani


Takvimler 1965 gösterdiğinde ise Valentino Garavani, İtalya’da haute couture tasarımcısı olarak öne çıktı ve kendini İtalya’ya ispatlamış oldu. Bu sayede isminin başına ‘V’ etiketi almış bulunuyor. Yıl 1969 gösterdiğinde ise Valentino Garavani Milano’ya giderek burada bir moda evi açmıştır. Bundan kısa bir süre sonra 1970 yılında hazır giyim koleksiyonları ve butikleri Roma ile New York’ta hayata geçirdi. Valentino Garavani için sıra erkek giyimine gelmişti. Erkek giyimi için çalışmalarına başlayan Valentino, 1971 yılında Paris’te bir erkek mağazası açtı. Daha sonra Tokyo’ya giderek, Tokyo’da ise bir butik açtı. Valentino Garavani anlamı
Ünlü bir İtalyan giyim markası olan ve bu giyim markasının yapımcısı olan Valentino Garavani, Paris’te katıldığı bir gece de tüm gözleri üzerine toplayarak ‘Valentino Garavani ‘ adlı bir parfüm tanıtımı yaptı. Franco Maria Ricci 20 eylül Valentino New York Metropolitian müzesinde bir koleksiyon sundu. Sonbahar/kış adlı koleksiyon ile gözleri üzerine topladı. Takvimler 1984’ü gösterdiğinde Valentino 25. Yılını kutluyor olmanın gururunu yaşıyordu. 25.yılını kutlarken sanayi bakanından ise çok resmi bir ödüle layık görüldü. Yıl 1989’u gösterdiğinde ise ilk defa Haute Couture adlı Paris koleksiyonunu moda takipçilerine sundu.

Haute Couture Uzmanı


30. Yılını kutlamak üzere 1991 yılında, Valentino Accademia’da kendi tasarımlarının yer aldığı bir koleksiyon sunumu yaptı. Capitole Müzesi’nde ise Roma belediye başkanı tarafından Valentino için onuruna bir tören gerçekleştirildi. Haute Couture adlı koleksiyonu ile oldukça fazla ün kazanan Valentino artık İtalya’da oldukça fazla tanınan bir modacı olmuştur ve moda takipçilerinin gönüllerine taht kurmuştur.
yazarkafe.hurriyet.com

1
Tekstil Dershanesi Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.