Telefon: 0224 220 84 24

 

STİLİSTLİK

İNSAN FİGÜRÜ DETAYLARI

BACAK ÇİZİMİ

Bacak ta, kolda olduğu gibi üst ve alt bacak olarak iki kütle olarak incelenir. Bacağın dizin altında kalan kısmı, diz üstündeki kısmından daha incedir. Bacağın en ince kısmını oluşturan ayak bileği bacağın gövdeden en uzakta kalan kısmıdır.

 

   Bacağın bütününe bakıldığında dış hatları uzatılmış B harfine benzetilebilir. B’nin iki kavisi kalçadan diz kapağına ve diz kapağından bileğe kadarki kısımlarına denk gelir. Bacağın yandan görünüşü uzatılmış S harfine benzetilebilir. Bu benzetmeler çizim yaparken kolaylık sağlayacaktır.

Üst bacak diz kapağa doğru daralan silindir bir yapıya sahiptir. İç kısmı daha yassı, kalçaya doğru bölümü geniş ve daha basık bir yapıya sahiptir. Alt bacak ise diz kapağından baldıra doğru genişleyen ve tekrar ayak bileğine doğru daralan bir yapıya sahiptir. Önden bakıldığında daha basık arka kısmı ise daha çıkıntılıdır.

 

Üst bacak kalçadan diz kapağa kadarki kısmı iki baş ve iki el uzunluğu kadardır. Alt bacakta diz kapağından bileğe kadar iki baş uzunluğunda olup bacak toplam dört baş uzunluğundadır.

 

 

Bacak Çiziminin Aşamaları

   Aşağıdaki resimde Velasquez’in ‘Rokeby Venüs’ isimli figür resminin çizim aşamaları araştırılmıştır. Bacak çiziminde de el çiziminde olduğu gibi ilk aşama kütlenin basit geometrik yapısının çizimi ile başlayıp daha sonra karakteristik yapısını çizerek, ışık gölge planını belirledikten sonra hacimlendirmek çiziminizde kolaylık sağlayacaktır.

 

     Ünlü ressamların resimleri üzerinde aşağıdaki çalışma gibi geometrik yapısını ve ışıkgölge planını inceleyerek çizimler yapmanız figürde oranları daha iyi öğrenmenize yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

Farklı Pozisyonlarda Bacak Çizimleri

 

 

      Pantolon içinde bacağı çizerken öncelikle kumaşın içindeki bacağı çiziniz. Bacaktaki bükülmelerin kumaş kıvrımlarını nasıl etkilediğini gözlemleyip çizimine devam ediniz. Öncelikle ana kırışık çizgilerini çiziniz. Çizim yaparken kumaşın cinsine dikkat etmelisiniz., çünkü sert kumaşlarda kırışık ve katlar daha keskindir

 

 

megep.meb.gov