Telefon: 0224 220 84 24

 

Ribana Kumaş

Ribana Kumaş

Ribana kumaşlar çift plakalı yuvarlak örme makinelerinde, silindir ve kapak iğnelerinin birbirlerine göre çapraz bir şekilde yerleştirilmeleri ile elde edilen çift katlı örme kumaşlardır.
Ribana kumaşların özellikle enine yönde esneklikte oldukça yüksek olduğundan dolayı lastik örgü tabiri bu kumaş için kullanılan yaygın pratik temel bir terimdir, lastik iplikli örgü değildir.
Ribana kumaşlarda kumaş gerilimsiz iken sadece sadece boyuna R ilmek çubukları ön planda görülmektedir. Sol ilmekler ise, sağ ilmekler arasında gizli kalmakta, örgü enine doğru açılırsa sol ilmekler açığa çıkmaktadır. Bu tip örgünün kumaşlarını karakterize eden, kumaşın her iki tarafındaki ayırt edilebilir şekilde düz ve ters ilmeklerdir. Kumaşı yapısı sırayla birbiri ardınca gelen düz ve ters ilmeklerden oluşur.
Ribana örme kumaşlar, kumaşın iki tarafında çok belirgin rib efektine sahiptirler. Eğer iki sıra düz, iki sıra ters ilmek sırayla kumaşın iki tarafında görülüyorsa buna, 2x2 ve 2x1 ribana denir.Eğer bir düz ilmek olursa bu, 1x1 ribana veya tam dolu ribana olur.
Kumaşın ön ve arka yüzünün görünüşü aynıdır.
Genellikle üst giyimde ve tıbbi, özel sportif giyimde, t-shırtlrin etek kısmında, yakalarda, kollarda, örme manşetlerinde, örme şapkalarda, erkek çorapları ve benzeri alanlarda geniş bir kullanım alanına sahiptir.


hbogm.meb.gov