Telefon: 0224 220 84 24

 

Organik Tekstil Ürünleri Araştırması

     Çağımızın iklim şartları, tüketicileri sadece yiyecek ürünleri konusunda 
değil, evlerde ve giyimde de organik ürünler tüketmeye zorluyor. 

Genel olarak bakıldığında bilinçli tüketici, önceleri yediklerine dikkat ediyor ve tercihini organik tarım ürünleridenyana kullanıyordu. Fakat daha sonra, bunun yeterli olmadığını gördü ve tüketilen her ürünün, içinde yaşanılan mekanların, kullanılan eşyaların da doğa ve insan biyolojisiyle dost olmasına özen göstermeye başladı. 

 

    Yeni tüketici tipi artık, taşıdığı çantayı, giydiği ayakkabıyı, jean pantolonu, elbiseyi, banyoda kullandığı havluyu, uyuduğu çarşafı, çocuğunu uyuttuğu yatağı, yemek yediği tabağı ve tabaktaki yiyeceği sorgulamaya başladı. Aşırı tüketimin zararını gördü, geri dönüşümlü ürün kullanmaya başladı. Giydiği ürünün boyalarının, kullandığı mobilyanın cilasının tabiatta hasar yarattığını farketti ve doğal boyaların kullanıldığı ürünleri tercih eder oldu. Sentetik tekstil ürünleri yerine, doğal pamuk, keten, kenevir, yün, ipek, bambu kullanımına ağırlık verdi. İşte bu tüketici tercihleri, üreticiyi yeni arayışlara itti. Örneğin jean pantolon boyalarında sentetik boyalar yerine mimoza çiçekleri, patates nişastası kullanılmaya başlandı.

 

       Organik ürün tercihinde engel oluşturan, sert-kaba dokular, yüksek fiyat, az bulunurluk, kötü tasarım v.b. durumlar artık geride kaldı. Kısaca belirtecek olursak; organik tekstil ürünleri sürdürülebilir doğal bir hayat için önem taşıyor. Son yıllarda organik ürün tüketimine ve organik bir gardroba sahip olmak konusunda, bir hayli çalışma yapılmış ve konu ile ilgili pek çok adım atılmış bulunuyor. Önemli giyim ve ev tekstili fuarlarında, doğal ürünlerin konu alındığı forum ve trend alanlarının göze çarpması da bu gerçeği adeta kanıtlıyor. 


     Ayrıca, bu durumun diğer bir getirisi olarak da günümüzde mağaza zincirleri olan Marks& Spencer, Banana Republic, Next, Top Shop gibi bir çok marka klasik koleksiyonlarına, mutlaka organik ürünlerden oluşan bir grup ekliyor ve klasik ürünlerinin üretiminde laboratuvar standartlarını zorunlu hale getiriyor.

ogu.edu.tr