Telefon: 0224 220 84 24

 

Kalıp Hazırlama Teknikleri
1.Biçki sistemi ile
2.Mülaj (moulage) ya da drapaj(draper)yöntemiyle kalıp çıkartmak
3.Hazır kalıplarda kalıp çıkartmak
4.Hazır giyim üzerinden kalıp çıkartmak
5.Pratik yöntemle kalıp çıkartmak
6.Bilgisayar desteğiyle kalıp hazırlama 
 
1.Biçki sistemiyle
Alınan ölçülerin belirli formüller kullanılarak çeşitli hesaplarla yapılan,biçki teknikleriyle çalışılan kalıp sistemidir.Günümüzde çok çeşitli sistemleri kullanılmaktadır.Müller,Pfaft,İngiliz sistemi,Fransız sistemi,vb.. Bunların ortak özellikleri ise standart ölçü tablosuve hesaplama formülleriyle çalışmalarıdır.Bu sistemin kendine özgü kuralları ile standart çizimler oluşturulmaktadır. 
2.Mülaj ya da drapaj yöntemiyle kalıp çıkartmak
Drapaj genelde drapeli,asimetrik,çok kesikli model özelliği olan giydilerin kalıbını elde etmek için uygulanan bir tekniktir. Drapaj çalışmak için önce beden ölçülerine uygun bir msnken seçilir.Drapaj fazla etütlü bir çalışma olduğu için candız bir mankende uygulanması tercih edilir.Mankenlerin vücut ölçülerine uygun mankenler elde edilmiş olur.Model üzerinde mülaj kağıdı kullanılarak ya da astar veya tülbentle çalışılarak kalıp elde edilir.Doğrudan kumaşla da çalışılabilinir. 
3.Hazır kalıplarda kalıp çıkartmak
Hazır giyimde firmaların kalıpları oturmuş giysilere küçük değişiklikler(cep,yaka,etek boyu vb.)yaparakyeni modeller elde etmesidir.Ayrıca çeşitli dergilerin paftalarının yardımı ile model uygulanabilir.Kalıplardan faydalanarak kalıplar elde edilebilir.Doğrudan istenilen beden ölçüsüne göre model anahtarından kalıp numara,çizgi ve rengi öğrenilerek hazır kalıplar elde edilir. 
4.Hazır Giyim Üzerinden Kalıp çıkartmak 
1. Yöntem 
-Giysiyi sökmeden çok net ve düzgün bir şekilde ütüleyerek giysinin türüne göre baz kalıp çizimi dikkate alınarak genişlik ve uzunluk ölçülerinidüz ipliği doğrultusunda ölçerek çizim yapılır. Kol ve yaka oyuntuları kontrol edilir ve birleştirilerek kalıp elde edilir. 
2.Yöntem 
-Giysinin sökülerek parçalara ayrılması en ve boy ipliklerinin düzgün bir şekilde ,esnetilmeden ütülenerek kopya edilmesidir. 
5.Pratik Yöntemle kalıp çıkartmak
Malzeme israfına sebep olur.Ölçülere göre temelden kalıp çıkartmak her açıdan daha uygundur.(Zamandan,malzemeden,iş gücünden tasarruf sağlar. 
6.Bilgisayar desteği ile kalıp çıkartma
Çeşitli markalar değişik tasarım ve kalıp proğramlı bilgisayarlarda kısa sürede model tasarımı, kalıp elde etme ve serilendirme gibi işlemler yaparak kalıp ve seri elde edilebilir.

 bikadin.com

1
Tekstil Dershanesi Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.