Telefon: 0224 220 84 24

İplik Üretim Aşaması

 

 

AKRİLİK ÜRETİMİ


HAZIRLAMA:
Hazırlama, akriliğin tow halden fitil hale gelinceye kadar geçirdiği aşamaların tümüdür. Filament haldeki akrilik tow’u, stapel (kesikli) elyaf haline dönüştürülür ve lifler, belirli bir düzen içinde dağılımları sağlanarak tops formuna getirilir. “Tow-to-tops” denen bu aşamada, ilk olarak, filament haldeki akrilik tow’u koparma makinesinde çekilerek ve ısıya maruz bırakılarak AR (unrelax) veya basınçlı buharla RX (relax) band formu elde edilir. Elde edilen ürün, re-breaker makinesinde belirli bir oranda dublajlanarak HB (high-bulk) tops formuna getirilir. İsteğe bağlı olarak, renk ve materyal karışımları (sentetik ve doğal elyaf ile) bu kısımda sağlanır. Tops formuna getirilen band içindeki her bir lif, homojenliği ve düzgünlüğü sağlanarak çekme makinelerinde paralelleştirilir; belli bir gramajda çıkarılır. Paralelleştirilmiş bandlar, finisor makinesinde belli bir çekime maruz bırakılarak inceltilir ve ovalamak suretiyle yalancı büküm verilerek sarım yapılır.

ÜRETİM
Fitil formu, kamgarn iplik oluşturmak amacıyla, bilezikli ring iplik makinelerinden geçirilir. Bu makinede üç aşamaya uğrar. İlk aşamada, makineye beslenen fitilin arzu edilen iplik numarası uygun miktarda çekilir ve büküme hazır hale getirilir. Üç silindirli iki çekim bölgesine sahip bir çekim sistemi kullanılır. İkinci aşamada, ön sarım silindirlerinden gelen paralel elyaf demeti, kopçanın iğ çevresinde dönerek kops üzerine iplikleri sürükler ve planganın yukarı aşağı kurs hareketi ile düzgünce sarılır. Kurs üzerinde oluşturulmuş ham iplik formu, bobin makinesinde hataları temizlenerek bobin formuna getirilir. Kullanıma uygun hale getirmek için, en son aşama olarak, üretilmiş ham iplik, şişirme makinelerinde basınçlı buhara tabi tutularak yüksek hacim kazanır ve final numarasını alır.

 

BOYA_VE_KURUTMA:
Bobin halindeki ipliklerin, bobin boyama kazanlarında, istenen renklerde boyanması sağlanır. Boyanan iplikler, sıkma makinelerinden geçirilir. En son olarak, bobin üzerinde kalmış az miktarda nemi almak için, kurutma makinelerinden geçirilir. İstenen ölçülerde, bobin çap ve gramajları ayarlanır.

 

 

 

 

 

BCF ÜRETİMİ

BCF_ÜRETİM_HATTI
İplik üretiminin ilk aşamasıdır. Hammadde, masterbatch ve yağ, belli oranda karışarak iplik haline gelir. Monocolor, tek renk, çift renk ve üç renk yapılabilir.

 

BÜKÜM_ÜRETİM_HATTI
BCF ipliğinin üretimden sonraki aşamasıdır. Bu bölümde, iplik tek kat, çift kat veya üç kat renk olarak bükülür; ipliğe mukavemet kazandırılır ve nokta efekti sağlanır. Aynı zamanda, bir sonraki heat-set aşaması için ve halı dokumada proses kolaylığı sağlanmış olur.

HEAT-SET
BCF büküm işleminden sonra iplikler heat-set işlemine tabi tutulur. Bu bölümde iplik, ısıl işlemden geçirilerek yüksek mukavemet ve volüm kazanır. Aynı zamanda, ipliğin nokta efekti belirgin olarak artırılır. Halı üzerinde ipliklerin tane tane görünmesi sağlanır. Ayrıca iplik, dış ortama daha dayanıklı hale getirilir.

POŞETLEME
BCF puntalı, bükümlü ve heat-set bölümünden çıkan iplikler, poşetleme bölümüne gelir. Müşteri talebine göre çuval veya paket içine koyulur; kapalı ortama alınır; sevkıyata hazır hale getirilir.

Ayrıca, laboratuvar kısmında, bütün birimlerden çıkan malzemeler için, 24 saat aşağıdaki testler yapılır :

•Dtex
•Mukavemet
•Krimp
•Çekme
•Yağoranı
•Bükümsayısıveyönü
• Punta sayısı

alevunalan.blogcu

1
Tekstil Dershanesi Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.