Telefon: 0224 220 84 24

 

Kimisi üzerindekini çıkarıp hemen makineye atar, kimisi de tekrar giymek üzere dolabına koyar. Peki hangi 

eşyayı ne zaman yıkamalıyız?

 

SUTYEN HER GİYİŞTEN SONRA
 
Göğüs ölçünüz, sutyeninizi ne sıklıkla yıkamanız gerektiğini belirliyor. Eğer göğüsleriniz büyükse, koltuk altlarınız daha çok çukurda kaldığından terlersiniz. Terlediğinizde ise deri hücre kaybınız arttığından sutyeniniz kokmaya başlar ve göğüslerinizin altında sıcaktan dolayı lekeler oluşur. Eğer vücudunuzun üst kısmı genişse, sutyeninizi her giyişten sonra yıkamalısınız. Dümdüz bir vücut yapınız varsa birkaç gün çamaşır makinesinden uzak durabilirsiniz.
 
AYAKKABIYI SIK YIKAYIN
 
Spor ayakkabılarınızı çamaşır makinesine atmak yerine şu yöntemi deneyin: İki yemek kaşığı talk pudrası, bikarbonatlı soda, iki damla karanfil yağı, iki damla çay ağacı yağı ve iki damla lavanta yağını bir kasede karıştırın. Bir külotlu çorabın içine ayakkabılarınızı koyarak ağzını sıkıca bağlayın. Giymeden önce spor ayakkabılarınızı iyice sallayın. Bakterileri öldüren bu karışım, aynı zamanda çok güzel bir koku da verir. Bunu sıklıkla uygulayabilirsiniz.
 
JEAN'İNİZİ ELİNİZDE YIKAMALISINIZ
 
Uzmanlar, jean'lerin temizliği için kuru temizleme yapılmasını öneriyor. Eğer buna üşeniyor veya bu işlem için her seferinde para vermek istemiyorsanız onları soğuk suda elde yıkayabilirsiniz. Bu şekilde jean'lerinizin rengini de uzun süre koruyabilirsiniz. Her beş ile 10 giyişinizden sonra pantolonunuzu ters çevirerek yıkayın ve kuruması için açık havada değil, mümkünse evin içinde bir yere asın.
 
SAÇLAR İÇİN KAŞINTIYA BAKIN
 
Şimdiye kadar saçları sıklıkla yıkamanın çok zararlı olduğunu dinleyip durduk. Ancak uzmanlara göre ılık havalarda her gün yıkanmanın saçlarımızın sağlığına olumsuz hiçbir etkisi yok. Saçlarınızı yeterince yıkamadığınızın en büyük işareti saç diplerinde oluşan kaşıntıdır.
 
ÇARŞAFLARI HAFTADA BİR KEZ YIKASANIZ YETER
 
Eğer düzenli olarak yıkanıyorsanız, çarşaflarınızı haftada bir yıkamanız yeterli olacaktır. Peki ateşli bir geceden sonra bu yıkama işlemini ne sıklıkla yapmalısınız? Vücudun seks sırasında salgıladığı sıvılar, protein ve laktik asit açısından çok zengin olduğundan leke bırakırlar. Bunun için çamaşırları bir kova soğuk suya koyarak üzerine lavanta yağı ekleyin. Bu şekilde 20 dakika beklettikten sonra normal yıkama işlemine geçebilirsiniz.
cosmoturk.com
1
Tekstil Dershanesi Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.