Telefon: 0224 220 84 24

 

İş kıyafetlerinin görünüşü ve sonuç olarak akılda kalıcılığını da kapsayan bir çok gereksinimleri karşılaması gerekir. Örneğin polis memurları her zaman üniformalarındaki bilinen renkler ve modeller ile tanınırlar. 
Kusursuz görünüşe ek olarak, iş kıyafetleri kullanıcıya yüksek konfor sağlaması gerektiği gibi endüstriyel temizlemeye de uygun olmalıdır.Fakat fonksiyonel tekstillerin daha fazla efora ihtiyacı vardır!
UV korumalı tekstiller
Güneş korumasına sahip kıyafetler buna bir örnektir. Güneş koruyucu kremlerde de kullanılan titanyum dioxsite sahip olan tekstil lifleri, kullanıcıya yüksek oranda UV koruması sağlarlar. Kıyafet vücudun bir çok kısmını kapladığından dolayı zararlı UV korumalı tekstiller radyasyon ışınlarına karsı korur. Kremlerde güneş korumasına karşılık gelen UV koruma faktörü UPF(Ultro Viole Koruma Faktörü)’i ölçmek için farklı metodlar mevcuttur. UV Standard 801’e göre ölçümler daha gerçekçidir. Çünkü bunlar kullanım ve yıkama gibi faktörler ile değişen UV tekstil korumasını dikkate alırlar. Böylelikle giyim tekstilleri için UPF; sadece yeni ürünler için belirlenmemiş aynı zamanda bakım, kullanım sırasındaki mekanik etki ve ıslanım gibi faktörler sonrasında da belirlenmiş olunuyor. Ayrıca UV korumalı tekstiller radyasyon seviyesinin en yüksek olduğu en kötü senaryoyu da dikkate alır (Melbourne, Avustralya’daki yazın en yüksek güneş spektrumu)
Kir ve koku koruması olan tekstiller
Lotus bitki yapraklarındaki kir, su ile yıkandığında kolaylıkla gider. Bu basit kural bazen tekstiller için de uygulanır. Şu ana kadar materyallerin yüzeyleri hidrofobik (su itici) mikro ve nano yapılar ile temizleniyordu. Araştırmacılar, lotus etkisini daha ileriye götürdüler: Nano partiküller, tekstil ürünlerinin yoğun kullanım koşullarında kir itici etki direncine sahip olması için lif üretim aşamasında katılıyorlar. Opsiyonu da gümüşü malzeme içine yerleştirmektir. Gümüşün antibakteriyel etkisi yüzyıllardır bilinmektedir; bir kullanım yöntemi su arıtmasıdır. Lif içine katılabilir veya buharla enjekte edilebilinir. Gümüşün elektirikli şarjlı partikülleri (iyonlar); kalabalık mikro organizmalara, viruslerin tekstil yüzeyinden geçişlerine veya kokuya (vucut) karşı etkilidir.
Görünürlük/Görünmezlik için tekstiller
Fonksiyonel tekstiller önemli bir çok başka özellikleri başarabilirler. Mevcut bir tekstil araştırmasından örnek olarak; kızılötesi radyasyona (IR) karşı etkili kalkan görevi gören ve askeri kıyafetler için tasarlanmış tekstil materyalleri verilebilinir. Şu ana kadar, kamufulaj baskıdaki IR absorplayan boyalar, gece görüş cihazlarının CCD sensörlerine karşı tamamen görünmezler olduklarını garanti ediyorlar. Boya partiküllerinin emme kapasitesi hızla limitine ulaşır. Kimyasal liflerin indiyum tin oksit nano partiküller (ITO) ile katıştırma veya kaplanması ısı yayınımın daha etkili absorplanmasını; geleneksel kamufilaj boyalarından daha yüksek Nano partikülleri kullanmanın diğer bir kalkanlama başarısına olanak tanır. ITOlar örneğin smart telefonlardaki dokunmatik ekranlar gibi alanlarda kullanılan geçirgen yarı iletkenlerdir. ITO partiküllerinin fizyolojik konfor gibi diğer özellikleri negatif olarak etkilemeden tekstil malzemeleri ile kaynaştırılması, birçok araştırmacıya meydan okumaktır. Bundan başka, tekstil bitim işlemlerinin yıkama veya ovmaya karşı dayanıklı olması sağlanmalıdır. Bönnigheim’daki ITCF Denkendorf’daki araştırmacıları sonuçlarına dayanarak; IR absorplayan tekstiller, ısı ve terleme yönetimi ile optimize edilmesiyle, geleceğin projeleri olacaklardır. İnsan vücudundaki optimum fizyolojik proses desteği aynı zamanda kullanıcıların ekstrem klima koşulları veya fiziksel uğraşları sırasında sınırsız kapasite ve yetenek sağlar. Gün içerisinde florosan malzemeler görünürlük için önemlidir. Alacakaranlık, şafak ve gece boyunca, iyi görünürlük yansıtıcı malzemeler ile sağlanır. Retroreflektörlü malzemeler gelen ışığının birçoğunu ışık kaynağının (ör. araba farları) tersi yönüne doğru yansıtırlar. Sadece “yansıtıcı” olarak adlandırılan kontrast maddeler, ışığı tüm yönlere yansıtırken daha az oranda ışık kaynağına doğru yansıtırlar. Diğer yol kullanıcıları için bu görünürlük bir dezavantaj olabilir. Bu yüzden polis ve itfaiyecilerin yüksek kaliteli yüksek görünür uyarı kişi koruma kıyafetleri (PPC) ön görüldüğü üzere retroreflektörlü ve florasans malzemelerin kombinasyonudur. Tekstil uyarı etkisi konusunda DIN EN 471’in gereksinimleri sadece yeni tekstiller ile tanıştırmıyor- ekonomik verimlilik bakımından- aynı zamanda mümkün olduğunca bir çok ticari temizleme prosesine olanak tanıması da önemlidir. UV koruma, uyarı etkisi ve IR emilimi gibi fonksiyonları yerine getiren tekstil malzemesinin ne oranda ışınım veya reflekte yapabileceğine karar vermesinde spektroskopik test kullanılabilinir.
Tekstil yeteneği etkiler
Yıllardır araştırmacılar giysi ile insan psikoloji arasındaki ilişkiyi araştırıyor. Bugünlerde standard laboratuar testleri; tekstil malzemelerinin, giysilerinin ve giysi sistemlerinin fizyolojik konforunu objektif olarak değerlendirmede kullanılabiliniyor. Bu yüzden tekstil ürünleri konfordan uzak olmanın ciddi etkilerini önler ve kullanıcının vücut fonksiyonlarını destekler. Burada önemli olan nokta; ısı ve nem yönetimikadar tendeki hissin, kullanılacak yerdeki hava koşullarına ve kullanıcının fiziksel gerilimine göre ayarlanmasıdır. Spor bilimi, fiziksel fitness yüksek fizyolojik konfor ile etkili bir şekilde artırılabilinir. Fakat konfor eksikliği, konsantrasyon ve kondisyonla azalma ile korelasyonludur ve hatta kullanıcı sağlığına zarar verebilir. Tendeki sert malzemelerin cızırtılı hissi rahatsız edici olabilir ve kullanıcının giysiyi kabulünü etkiler. Hohenstein Enstitüsü’ndeki araştırmacılar mevcut projelerinde giysinin kullanıcının zihinsel kapasitesini ne oranda etkilediğini araştırıyorlar. Denekler, farklı nitelikleri olan giysilerin bulunduğu özel olarak geliştirilmiş “stres kutusu” ile zorlu bir görevi yerine getirmek zorunda. Stres aşamasından sonra, deneklerin zeka kapasiteleri uluslar arası standartlarını kapsayan yeni bir software test sistemi ile test edildiler. Test bölünmemiş konsantrasyonun yanı sıra deneklerin çok yönlü kapasitelerini kapsıyor. Çalışmanın sonuçları sabit çevresel koşullar altında denekler yüksek kaliteli giysiler giydikleri zaman, düşük giydikleri zamana göre daha iyi sonuçlar verdiklerini göstermiştir. Hızlı reaksiyonlara ek olarak, mümkün olan en düşük hata oranı testin ana odağıdır. Araştırmacılar şimdi bu Hohenstein Enstitüsü ve hata oranını çalışma koşullarına ve kıyafetlerine bağlı olarak ölçüyorlar.
Yeni test sistemi çalışma alanı-özel kıyafet seçiminin ve adaptasyonunun iyileşmesine yardımcı olacak; sağlık hizmetleri, askeri veya sivil savunma (polis, itfaiyeci) gibi yeni metoddan yaralanacak giysi üreticilerine izin verecek. Farklı tekstil malzemelerinin kullanımı, konfor eşleme işlemi esnasında sıcaklığın konumsal dağılımını ve farklı vücut bölgeleri için nem emisyonunu dikkate alır. Özellikle koltuk altında nefes alabilir ve kılcal ıslanma-nem transferi yapabilen tekstil malzemeleri kullanılırken, göğüs ve sırt bölgesi gibi alanlarda rüzgar geçirmez tekstil malzemelerinin kullanılması daha kuru bir ortam sağlar.
tekstilteknik.com
1
Tekstil Dershanesi Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.