Telefon: 0224 220 84 24

 

Afinite (boya alabilirlik) affinity
 
Ağır süprem Heavy jersey
 
Akrilik (Acrylic) Dokuma veya örgü sentetik kumaş 
 
Alpaka (Alpaca) Yünlü kumaş 
 
Alt astar (Underlining) Dikiş yerleri birleştirilmeden ve tela uygulanmadan önce giysi kumaşı ile aynı şekilde kesilen ve altına yerleştirilen; genelde ısmarlama çalışılan giysilerde kullanılan yumuşak kumaş katıdır.
 
Alt dikiş (Understitching) Giysinin ön yüzünden görünmeyen, pervaza ve dikiş paylarına yapılan makine dikişi sırası; kenar dikiş yerinin doğal bir şekilde kumaşın tersine kıvrılmasını ve pervazın düz uzanmasını sağlar. İnce kumaşlarda ve makine ile ulaşılması zor olan bölümlerde, pervaz veya dikiş payı elde dikilen gizli dikiş kullanılarak elde dikilebilir.
 
Alt yaka (Under collar) Bir giysi yakasının iç kumaş bölümü
 
Alta katlanan parça (Underlap) Bir kenarın altına uzanan bir giysi kenarı (örn. bir manşet açıklığında veya bel bandında)
 
Alta konulan parça (Underlay) Sağlamlaştırma için asıl kumaşın altına yerleştirilen kumaş şerit
 
Ajurlu kumaş Ajour fabric
 
Amfoterik Amphoteric
 
Antimigrant Boyama işlemi sırasında boyanın dağılmasını engellemek amacıyla işleme katılan kimyasal madde.
 
Asetat (Acetate) İyi kıvrılan, parlak sentetik kumaş 
 
Asetat elyaf acetate fibre
 
Astar (Lining) Bir giysi parçasına lüks, düzgün bir görüntü vermek ve yapısal destek sağlayarak bir giysinin iç dikim detaylarını gizlemek için kullanılan altta bulunan kumaştır. Bir astar aynı zamanda bir giysinin drapesine tokluk verir ve giyimini rahat hale getirir.
 
Aşındırma, taşlama Abrasion
 
Atkı (Weft) Bir dokuma kumaşın çözgü ipliklerini çaprazlama kesen iplikler
 
Ayak (Shank): Örn. düğme ayağı
 
Ayarlanabilir kam parçası Adjustable cam bit
 
Back batch / Half moon Yakanın arkasında marka etiketinin dikişini gizlemek için kullanılan yarımay şeklindeki kumaş parçası.
 
Bakım etiketi Care label
 
Balıkçı yaka Turtle neck
 
Balıksırtı dikiş (Herringbone stitch) Telaların veya pervazların kenarlarını bir giysi parçasının iç kısmı ile birleştirmek için kullanılan, elde çalışılan kenar bastırma dikişi. Bu dikiş her zaman soldan sağa doğru çalışılır.
 
Balıksırtı bant Herringbone-Tape
 
Bant geçirme (Banding) Biye geçirme işleminde kullanılandan daha geniş bir kumaş şerit uygulayarak işlenmemiş kenarı tamamlama yöntemi
 
Baskı ayağı (Presser foot): Örn. Makine ayağı
 
Baskı dikişi Skip-stitch / blind merrow
 
Baskılı ilave parça Printed insert
 
Battaniye dikişi (Blanket stitch) Kumaşın işlenmemiş veya tamamlanmış kenarı boyunca, süsleme veya düzeltme amaçlı çalışılan el dikişi
 
Bebek önlüğü cotton bib
 
Beden (Bodice) Bir giysinin üst beden bölümüdür. Askısız gece kıyafetlerinde beden, kemiksi maddeden çubukla desteklenir.
 
Bel bandı (Bel bandı) Düzgün, sabit bir görüntü vermek için bir giysinin bel bandına takılan kumaş bandı (genelde esnemesinin ve bükülmesinin önlenmesi için sertleştirilmiş). Düz, dekoratif şekilli ve ensel bel bant türleri vardır.
 
Bel yeri çizgisi (Waistline) Bir kurdelenin veya kurdelenin doğal olarak kalçaların üzerinde oturduğu, bel etrafındaki yatay çizgidir. Bir pervaz, lastik kılıfı veya şerit düzenlemesi ile tamamlanabilen veya bir bel bandının eklenebileceği giysinin bel kenarı; bir kalıbı değiştirirken önemli bir ölçüm.
 
Binder Pigmenti başka bir şeye bağlayan akrilik bileşen türü. 
 
Binmeli V yaka Crossover V neck
 
Birleşik veya kendinden pervaz (Integrated or self-facing) Düz bir giysi kenarında kullanılan bu pervaz türü, giysi ile bir olarak kesilir, sonra içe katlanır.
 
Bisiklet yaka Crew Neck
 
Bitişik dikiş yeri İki kumaş parçasını kenardan kenara birleştirmek için, bazen hafif bir alta serilen kumaş ile kullanılır; genelde, fazlalığı azaltmak için telaları ve iç astarları birleştirmede kullanılır.
 
Bleeding Rengin istenmeyen yer ve bölgelere yayılması. Bu durum, özellikle boyanın kumaşın asılarak kurutulduğu ve su bazlı uygulamalarda ciddi sorun yaratır. Boya banyosuna ya da baskı mürekkebine dağılmayı engelleyici madde katılmasıyla sorun ortadan kalkar.
 
Bobin pimi (Spool pin)stünde bobini tutan, makineye ve aşağı iğneye iplik vermeye hazır olan pim
 
Bol teyel (Tailor’s tacks) Kalıptan kumaşa işaretleri transfer etmek için kullanılan ve kumaşa iğnelenen kalıba zıt renkte bir iplik ile çalışılan bol iplik işareti
 
Boya banyosu Dye bath
 
Boylamasına kumaş çizgisi (Lengthways grain) Dokuma bir kumaşta, kumaş kenarlarına paralel olan, boylamasına ipliklerin yönü. Enine çizgilere oranla, esnemesi daha az olduğundan, boyuna çizgi düz çizgi olarak gereken yerlerde kullanılır.
 
Broderie Anglaise nakışlı pamuk kumaş 
 
Brushed cotton Kalın pamuk kumaş 
 
Bukle (Bouclé) Sentetik kumaş
 
Buret (Noil) İpekli kumaş 
 
Bükme yün (Worsted) Yünlü kumaş
 
Büyük çıtçıt (Press stud fastener): Çıt çıt türü
 
Büyük beden Double over sized
 
Büzdürme (Ruching) Büzülmüş bir bölümü oluşturmak için çalışılan birkaç dikiş sırası
 
Büzgü dağıtma dikişi (Easestitch) Tek veya çift sıra halinde, çentikler arasındaki mesafenin, bir dikiş yeri kenarında, diğerinden daha fazla olduğu yerde fazlalığı dağıtmak için kullanılan uzun makine dikişidir.
 
Büzgü dikişi (Smocking) Kumaş fazlalığını büzmek ve kumaş karelerini şekillendirmek için kullanılan, giysi tamamlanmadan önce çalışılan; genelde çocuk elbiselerinin üst bedeni ve bel yerinde kullanılan paralel dikiş
 
Büzgü (Gathering) İki paralel el dikişi veya gevşek makine dikişi; uzun iplikler, büzgünün her iki ucunda bırakılır ve fazla kumaş bir veya her iki uçtan çekilir, kumaşı, oturması için daraltmada veya dekoratif fırfırlı bir görüntü vermede kullanılır.
 
Büzgülü self-bound dikiş (Gathered self-bound seam) Büzülmüş bir kenarı düz bir kenara dikmek için kulanılan dikiş.
bakimliyiz.com
1
Tekstil Dershanesi Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.