Telefon: 0224 220 84 24

 

DİKİŞ MAKİNELERİ

DÜZ DİKİŞ MAKİNELERİ

Düz dikiş makineleri temel bir dikiş olan düz dikişi gerçekleştiren makinedir. Bu makinelerde dikiş oluşumu iğnenin aşağı-yukarı hareketi ve kavrayıcının iğne ipliğini yakalayarak ipliklerin birbirine bağlanması ile meydana gelir.


Klasik düz dikiş makineleri alt transportludur. Kalın kumaşlarda, birleştirme dikişlerinde ya da astar, vizotin, kumaş gibi birkaç malzemenin birlikte dikildiği durumlarda üst transportlu ve iğne transportlu makineler kullanılır.


Düz dikiş makinelerinde diferansiyel transport da kullanılmaktadır. 301 tip dikiş yapan dikiş makinesi, düz dikiş makinesi olarak adlandırılır. Diğer makineler özel makineler olarak kabul edilir. Çünkü; 301 dikiş sınıfı makine, pek çok giysiyi yapabilmek ya da giysi yapımında pek çok işlemi yapabilmek için kullanılabilecek tek makinedir.


OVERLOK DİKİŞİ


Kumaş kenarlarını tutturmak, emniyete almak için kumaş kenarlarının düzeltilerek temizleme ve sürfile etkisi oluşturacak şekilde iplikle sarılmasıyla yapılan makine dikişidir.


Overlok Dikişi Kullanım Yerleri


Overlok dikişi;

- Özellikle örme kumaşların giysi paçalarını birleştirmede,

- Kenar temizleme, sürfile ve bitirmede,

- Lastik gibi malzemeleri giysi paçalarına eklemede,

- Özel aparatlarla dikiş yapmada (biye dikme gibi)

- Dekoratif ve stil amacıyla; maul veya dantela kenarı yapmada kullanılır.

 

 

Kot (Jean, Denim) Overloğu:


Kot giysilerin özellikle iç paça ve yan birleştirmelerinde kullanılan overlok makineleridir.

S=2139 Tek resim S=2150’de Tek resim


KAPAMA DİKİŞİ


Kapama (örtme) dikiş makinelerine örnek olarak;

a) Karyokalı reçme dikiş makinesi

b) Filatlok dikiş makinesi verilmiştir.


a) Karyokalı reçme dikiş makinesi


Genellikle örme giysilerde süsleme ve baskı amacıyla kullanılan makinelerdir. Üç iğneli iplik kesme tertibatlı ve eksantirik kumandalı olan karyokalı reçme makineleri açık halde veya önceden kapanmış triko giysilerin dikiminde kullanılır.


b) Filatlok dikiş makinesi


İki kumaşın yanyana dikilmesi ve aynı zamanda kenarlarının kesilmesinde kullanılan makinelerdir. Filatlok makinesinde yatay olarak çalışan kumaş kesme tertibatı ve otomatik ayarlı diferensiyel transport tertibatı bulunur.


Filatlok makinesi triko, iç çamaşırı, eşofman vb. örgü giysilerin dikiminde kullanılır.


ÇİFT İĞNELİ DİKİŞ MAKİNELERİ


Çift iğneli dikiş; belli aralıklı iki iğne ve bunlara ait dikiş mekanizması ile donatılmış, aynı anda iki paralel dikiş sırası oluşturan bir dikiş tipidir.


Bu makinelerin farklı standartlarda ve çeşitli iğne deliklerinde olan tipleri vardır. Yanyana duran iki dikişin orta çizgileri arasındaki mesafe, dikiş mesafesi olarak tabir edilir.


İki dikiş arasındaki mesafe kumaş ve giysi türüne bağlı olarak örneğin; kot çift iğnesinde 7mm. gömlek çift iğnesinde ise 4mm. olarak kullanılır.


Çift İğne Dikişi Kullanım Yerleri


- Birleştirme dikişlerini takviye etmek için

- Giysi kenarlarını süslemek için

- Verev bant takmak için

- Lastik, kordon gibi bir malzeme ile birlikte ya da ayrıca kıvrılma yapmak için kullanılır.


ZİKZAK DİKİŞ MAKİNESİ


Zikzak dikiş makinesi genişliği ve boyu ayarlanabilen zikzak dikiş yapan, düz dikiş makinesi olarak da kullanılan dikiş makinesidir.

Zikzak makine dikişinin kullanım yerleri şunlardır:

- Örme ve esnek kumaşların birleştirilmelerinde

- Kenar bitimlerinde

- Giysi kenarlarına lastik uygulamada

- Mayolarda

- Dekoratif ayrıntı olarak ve süs eklemede kullanlır


KOL DİKİŞ MAKİNELERİ

Kol takma işlemi birleştirme dikişinin uygulandığı kol bölümünün ön ve arka bedendeki farklı duruşu, dikilecek beden ve kol parçasının birleştirme hatalarının farklı uzunluklarda olmasından dolayı mola verilmesi ve önemli bir fonksiyonel işlem oluşu nedeniyle zordur; tecrübeli ve usta bir dikim operatörü gerektirir.


Ancak yeni geliştirilen bilgisayarlı makinelerde, kol ve beden eğrileri uzunlukları, verilmesi gereken mola miktarları ve yerlerinin makine bilgisayarına verilmesi ile makine kullanmayı bilen ve basit işlemler yapabilen bir operatörün kol takabilmesi mümkün olmaktadır.


Bu şekilde, tecrübeli operatöre gerek olmadan kaliteli, verimli çalışma olanağı elde edilir.

coatsindustrial.com