Telefon: 0224 220 84 24

Gevşek yapılı ancak yüksek çekme dayanıklılığı istenilen kumaşlara çapraz dokumacılık ile ulaşılabilir. Bu tip kumaşlara özellikle halı zeminlerinde ihtiyaç duyulmaktadır. Kimi çuval türleri de çapraz dokuma yöntemiyle üretilmektedir..

Çapraz dokuma ile yüzey oluşturabilmek için çözgüler birbirine paralel olarak yerleştirilmez ve atkı ipliğinin etrafında dönmeleri sağlanır.(Resim 9) Klasik dokuma makinelerinde özel gücü telleri ile dokunan çapraz dokuma kumaşlardan elde edilen randımanlar her zaman sorunlu olmuştur. Çözgü kopuğunun giderilmesi, özel gücülerin yüksek maliyetleri çapraz dokumaların maliyetlerini arttıran temel unsurlardır.

Çapraz dokumaya duyulan ihtiyacı karşılamak amacıyla Sulzer firması tarafından Power Leno adlı sadece çapraz dokuma yapan bir makine geliştirilmiştir. Esasen yarı çapraz tekniği ile dokuma yapan sistem karmaşık ve pahalı dokuma gücülerini / çerçevelerini elimine etmiştir. Sistem bunun yerine yatırma çubuğu (A) ve gözlü tarak (B) olarak anılacak olan parçalardan oluşmaktadır. Tarak (C) ve tefe konstrüksiyonu diğer dokuma makinelerindeki gibidir.

Ağızlık oluşturma hareketi için gözlü tarak ve yatırma çubuğu ters yönlerde aşağı – yukarı hareket ederler. Bununla birlikte her atkıda yatırma çubuğu bir delikli tarak dişi kadar sağ veya sol hareket yaparak mavi ile gösterilen çözgülerin hareketini tamamlamasını sağlar. Resim 10’da mavi ile gösterilen çözgüler çapraz çözgüleridir ve yatırma çubuğunun deliklerine taharlanmıştır
dokumatasarim.blogspot.com